revidert nasjonalbudsjett
Fem millioner til dyresenter i revidert budsjett
Ved Senter for husdyrforsøk i Ås er det en jubeldag i dag. Gjennom forhandlingene av revidert nasjonalbudsjett har det kommet fem millioner kroner ekstra til senteret.
Senter for husdyrforsøk (SHF) har stått på dagsordenen for universitetsstyret ved NMBU (Norges miljø- og biovitenskapelige universitet) en rekke ganger. Mange utredninger er gjort og rapporter behandlet i styret. Så også sist torsdag, som en orienteringssak.
I dag landet regjeringen revidert nasjonalbudsjett med Senterpartiet og SV som støttespillere. En av nyhetene gjennom revidert budsjett er at Senter for husdyrforsøk får 5 millioner kroner.
Svært glade i Ås
— Dette er veldig gledelig, sier prorektor for forskning og innovasjon ved NMBU, Finn A. Weltzien, i en første kommentar.
Senteret driver forskning innen husdyrproduksjon hos storfe, gris, sau, geit og fjørfe i moderne lokaler og på internasjonalt høyt nivå.
— At stortingsflertallet har blitt enige om å styrke Senter for husdyrforsøk med fem millioner kroner i revidert budsjett, er svært gledelig. Dette er et viktig signal som anerkjenner behovet for å sikre matsikkerhet og beredskap gjennom solid forskningsinfrastruktur. Dette er en engangsbevilgning og må ikke bli noe hvilepute i arbeidet med å sikre sunn økonomisk drifte ved SHF framover, sier Weltzien til Khrono.
— Senter for husdyrforsøk er en helt sentral ressurs for praksisnær forskning og undervisning i norsk husdyrproduksjon. Når kostnadene i jordbruket øker så kraftig, er det avgjørende at vi har økonomisk handlingsrom til å opprettholde aktivitet og kvalitet. Denne budsjettavtalen gir oss derfor et viktig løft, sier Weltzien.
Kniven på strupen
Styret ved NMBU ble torsdag forrige uke forelagt to problemstillinger: Enten må man slutte med småfe og gris ved senteret, eller så må senteret få økt rammebevilgning, altså mer penger, fra universitetet.
Det ble poengtert at senteret trenger fra 3-6 milioner kroner, men også noen millioner til investeringer årlig.
Styret endte med å ta saken til etterretning, og ba administrasjonen og det kommende styret jobbe videre med saken, og ta de endelige beslutningene i sine budsjetter for 2026 og framover.
— Det er av avgjørende betydning at de ansatte snart får en avklaring, sa prorektor Weltzien i møtet.
— Det er skåret ned til beinet i staben, og man er ved et bristepunkt, sa han og understreket alvoret overfor styret.
Også mer til Griegakademiet
Også ved Universitetet i Bergen er det glede tirsdag: Bevilgningen til Griegakademiet økes til 20 millioner i revidert nasjonalbudsjett.
— Nå er det slutt på alt tull og usikkerhet, sier SVs førstekandidat i Hordaland, Marthe Hammer.
Et nytt bygg for Griegakademiet ved Universitetet i Bergen (UiB) så lenge ut til å være i boks, men et avsnitt i regjeringens forslag til revidert nasjonalbudsjett for en måned siden, skapte stor usikkerhet.
«Et nytt bygg for Griegakademiet ved Universitetet i Bergen har vært prosjektert og blitt kvalitetssikret for videre fremdrift. Regjeringen vil komme tilbake til saken i forbindelse med den årlige budsjettprosessen. Det foreslås å redusere bevilgningen på kap. 260, post 50 med 10 mill. kroner i tråd med realistisk budsjettering».
UiB-rektor Margareth Hagen kalte det et løftebrudd, og mente at regjeringens forslag om å trekke 10 millioner kroner fra oppstartsbevilgningen skaper stor usikkerhet.
Men nå er pengene på plass igjen.

Nylige artikler
Rektor Klaus Mohn: Nye styrer bør få ansette sine egne rektorer
Kritikken bommer. Vår analyse av tannhelsetjenesten står støtt
At forskning er en nyttig ting kan ingen komme fra
Ni norske universitet rangert utan å vite om det. — Underleg, seier rektor
– Det er en borgerplikt å dele kunnskapen
Mest leste artikler
Direktør med uheldig «klaps» på direktesendt TV
På pulten til historieprofessoren låg ein lapp med beskjed om å rydda
Føler seg avskiltet etter søknad om merittering
Slutt på at ansatte kan bruke Airbnb og Booking.com på jobbreiser
Rektor Mogherini arrestert etter korrupsjonsanklager