Nytt om folk
Gunhild Tomter Alstad blir tilbudt jobb som lærerdekan ved Innlandet
Styret ved Universitetet i Innlandet har bestemt at de vil tilby Gunhild Tomter Alstad jobben som dekan for Fakultet for lærerutdanning og pedagogikk.
Det er Morten Ørbeck som har vært dekan ved Fakultet for lærerutdanning og pedagogikk ved Universitetet i Innlandet i en årrekke.
Styret ved universitetet behandlet saken i dag og vedtok å tilby Gunhild Tomter Alstad. Hun er i dag professor og prodekan for utdanning ved samme fakultet.
— Det er fantastisk å få en slik mulighet. Dette er et stort og viktig samfunnsoppdrag sett med mine øyne. For meg er det veldig spennende å få lov til å bidra på den måten med den kompetansen jeg har. Jeg gleder meg veldig, sier Alstad i en første kommentar til Khrono.
At hun ble tilbudt stillingen ble annonsert på dagens styremøtet, og Khrono snakker med henne rett i etterkant, og det er allerede mange som har kommet for å gratulere henne med en ny mulighet.
Fornøyd styreleder og rektor
— Gunhild Tomter Alstad har en bakgrunn som gjør henne godt kvalifisert for jobben som dekan. Hun kjenner også fakultetet godt etter 20 år som ansatt. Jeg er glad for at vi hadde flere godt kvalifiserte søkere til denne jobben, sier styreleder ved INN, Maren Kyllingstad, i en nyhetsmelding på hjemmesidene til universitetet.
Tomter Alstad er professor med en doktorgrad i språkvitenskap, og kommer fra stillingen som prodekan utdanning ved fakultetet hun nå skal lede.
— Denne ansettelsen sikrer kontinuitet ved at den nye dekanen har vært sentral del av fakultetsledelsen i mange år. Samtidig kjenner jeg Gunhild som en leder som er opptatt av utvikling og forbedring. Jeg er veldig fornøyd med å få henne inn i rollen som dekan, sier rektor Peer Jacob Svenkerud, til inn.no.
Fem søkere
Det var søkere fra flere universiteter til stillingen. Disse søkte:
- Elena Valiuliene, førsteamanuensis i musikkpedagogikk
- Gunhild Tomter Alstad, professor, prodekan utdanning
- Vebjørn Horsfjord, dekan, professor, VID vitenskapelig høyskole
- Zafer Özgen, instituttleder ved Institutt for musikkvitenskap, UiO
- Frithiof Svenson, Selvstendig næringsdrivende

Nylige artikler
Vi trenger mer forskning på språkmodeller i Norge
Vi må styrke universitets rolle som samfunnsaktør
Tannhelse fortjener mer enn politisk kosmetikk
Leeds-mann fikk det fineste kontoret
Da Turning Point kom til Berkeley
Mest leste artikler
Laurent er 15 år. Nå skal han forsvare doktorgraden
Hevder kvinner stenger hverandre ute
Veilederen stjal dataene hans: — Mistet nesten to år av livet mitt
Kjønnsforskarar får svar på kritikk: — Høyrer ikkje heime i den akademiske samtalen
Varsler reagerer på støtte til omstridt forsker. — Oppleves som et svik