Iran
Iran har løslatt kjent dissident
Iranske myndigheter har løslatt en av landets mest kjente dissidenter etter at han har vært fengslet i tre måneder.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Majid Tavakoli ble pågrepet rett etter at protestene mot regimet begynte i midten av september.
– Vi er glade for denne nyheten, men gleden vil være total når alle våre kjære som er i fengsel, er løslatt, skriver broren Mohsen Tavakoli på Twitter sent mandag kveld.
Tavakoli har tilbrakt store deler av de siste 15 årene i fengsel. Han ble kjent som en av studentlederne under protestene som fulgte presidentvalget i 2009, og han er en av Irans mest respekterte aktivister som fortsatt befinner seg i landet.
I 2013 ble han tildelt den norske prisen Studentenes fredspris for sitt arbeid for demokratisering og ytringsfrihet. Også da satt han fengslet.
– Studentenes fredspris er i år tildelt en ung og uredd person, sa Jonas Gahr Støre, som da var utenriksminister, i forbindelse med tildelingen.
Ifølge FN er minst 14.000 mennesker pågrepet i Iran under protestene. Blant dem er det mange unge aktivister, samt både kulturpersonligheter, journalister og menneskerettsforkjempere.
(©NTB)

Nylige artikler
For første gang på 10 år startet færre på IT-studier
Cathrine Holst: — Jeg må si at jeg er redd og dyster med tanke på verden
Kompetanse, lokal lønnsdannelse og handlefrihet trengs for å skape fremtiden
KI har kommet for å bli, men på hvilke premisser?
Filmtips for late juledager
Mest leste artikler
Slår alarm om svake norskkunnskaper blant studenter. — Betydelige utfordringer
La inn «KI-feller» i oppgavetekst: — Eksamen bør være rettferdig
Artikkel om vindskala mest lest i 2025. SNL-sjefen er flau over nummer to på lista
Legger ned campuskafé. — Deprimerende å sitte her
Dette teller mest når du søker jobb: — Ikke antall artikler alene