Iran
Iran har løslatt kjent dissident
Iranske myndigheter har løslatt en av landets mest kjente dissidenter etter at han har vært fengslet i tre måneder.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Majid Tavakoli ble pågrepet rett etter at protestene mot regimet begynte i midten av september.
– Vi er glade for denne nyheten, men gleden vil være total når alle våre kjære som er i fengsel, er løslatt, skriver broren Mohsen Tavakoli på Twitter sent mandag kveld.
Tavakoli har tilbrakt store deler av de siste 15 årene i fengsel. Han ble kjent som en av studentlederne under protestene som fulgte presidentvalget i 2009, og han er en av Irans mest respekterte aktivister som fortsatt befinner seg i landet.
I 2013 ble han tildelt den norske prisen Studentenes fredspris for sitt arbeid for demokratisering og ytringsfrihet. Også da satt han fengslet.
– Studentenes fredspris er i år tildelt en ung og uredd person, sa Jonas Gahr Støre, som da var utenriksminister, i forbindelse med tildelingen.
Ifølge FN er minst 14.000 mennesker pågrepet i Iran under protestene. Blant dem er det mange unge aktivister, samt både kulturpersonligheter, journalister og menneskerettsforkjempere.
(©NTB)

Nylige artikler
Vil være uavhengig: — På nippet til å droppe jobben hvis jeg skulle miste det
Har mottatt 56 klager etter Israel-uttalelsen som skapte mediestorm
OsloMet inngår forlik etter ulovlig printeravtale
Polarisering, sikkerhetstiltak og økende kontroll truer akademisk frihet
Fridtjof Nansens Institutt lander avtaler med Utenriksdepartementet
Mest leste artikler
Disse studiene ble ikke valgt av noen – derfor står studieplassene tomme
Vi forbereder studentene på en verden som ikke eksisterer
Epstein hjalp diplomatsønn med å søke studieplass på universitet
Vil endre reglar for opprykk og rekruttering av forskarar
Høyskolen Kristiania sier opp særavtale med ansatte