afghanistan
Kvinnelige studenter i Kabul markerte støtte til Taliban
Taliban-myndighetene hevder kvinnene selv hadde bedt om å få arrangere markeringen.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Omtrent 300 kvinner samlet seg lørdag til en støttemarkering for Taliban på et universitet i Kabul.
Kvinnene var tildekt fra topp til tå i tråd med den nye kleskoden Taliban har innført for kvinnelige studenter. Flere talere erklærte støtte til det nye regimet i landet.
Ifølge arrangørene av markeringen var kvinnene studenter. Mange av dem holdt Taliban-flagg, mens kvinnelige talere kritiserte kvinner som har protestert mot Taliban den siste tiden.
En talsperson for Taliban-myndighetene hevder markeringen ble arrangert av kvinnene selv. De skal ha bedt om lov og fått tillatelse til markeringen.
Forrige gang Taliban hadde makten i Afghanistan, mellom 1996 og 2001, ble kvinners rettigheter kraftig innskrenket. Taliban har lovet en mindre ekstrem linje denne gangen, og kvinner skal få lov til å gå på universitet – så lenge de dekker seg til og undervisningen er kjønnsdelt.

Nylige artikler
Student fekk stryk etter bibelske svar om kjønn. Sensor suspendert
Mindre forskningstid hindrer kvinner i å lykkes
En drivkraft i nord har forlatt oss
Anne Husebekk har gått bort
Det amerikanske ekkoet i Helgheim-debatten
Mest leste artikler
Direktør med uheldig «klaps» på direktesendt TV
På pulten til historieprofessoren låg ein lapp med beskjed om å rydda
– Det er en borgerplikt å dele kunnskapen
Slutt på at ansatte kan bruke Airbnb og Booking.com på jobbreiser
Så mye tjente «kjendisene» i akademia