DØDSFALL
Matematiker og satiriker Tom Lehrer (97) er død
Prester, politikere, militære og rasister var gjerne Lehrers ofre.
Flere amerikanske medier, blant dem The New York Times, melder at Tom Lehrer er død, 97 år gammel.
Den amerikanske matematikeren spredte latter — og forferdelse — over hele USA med sine sylskarpe sangtekster og melodier på 1960-tallet. Prester, politikere, militære og rasister var gjerne Lehrers ofre, skriver NTB.
Lehrer var utdannet matematiker og fikk sin bachelorgrad allerede da han var 18, og mastergraden året etter. Han fortsatte med studier til doktorgraden og arbeidet sporadisk med den i 16 år, men fullførte aldri, ifølge Wikipedia.
Han hadde imidlertid oppdrag som foreleser ved flere universiteter, og var også en tid forsker ved Los Alamos.
Kampsang for Harvard
Samtidig som Lehrer jobbet med de matematiske studiene sine, skrev han diverse pianoviser, opprinnelig for å underholde vennene sine. Blant disse var «Fight Fiercely, Harvard», som har blitt supportersangen til Harvards amerikanske fotballag. Opprinnelig var den ment som en parodi på slike fotballsanger.
Kampsangen er muligens like aktuell i dag for Harvard som kjemper en kamp mot president Donald Trump og amerikanske myndigheters inngripen i akademisk frihet og økonomiske kutt og bøter overfor universitetet.
Etter hvert ble Lehrers evne til å lage viser kjent også utenfor Harvard, og han begynte å holde konserter andre steder i Cambridge.
Han holdt også konserter i Norge og Danmark — svenskene ville ikke invitere ham.
I 1967 hadde Tom Lehrer egentlig sluttet å opptre. Men hans aller siste konserter fant likevel sted i Bergen, Trondheim, Oslo og København det året. Konserten i Oslo 10. september ble tatt opp av NRK.
Grunnen til at Lehrer trakk seg tilbake var at han mistet interessen for å skrive sanger og at han heller ville undervise i matematikk og musikalsk teater. Han har i flere intervjuer sagt at han mislikte oppmerksomhet, og han skal også i flere år ha oppmuntret og bedt folk bekrefte rykter om at han var død.
Vandrehistorie om Kissinger
Det skal være en vandrehistorie at Lehrer ga seg med satire i protest mot at Henry Kissinger fikk Nobels fredspris i 1973. Lehrer påpekte i et intervju i 2000 at han hadde gitt seg før dette.
Det han derimot hadde sagt, var at den politiske satiren ble utdatert da Kissinger ble tildelt fredsprisen.
Tom Lehrer gikk av med pensjon fra Universitetet i California (UCSC) i Santa Cruz i 2001.
Blant hans mest kjente sanger er Poisoning Pigeons in the Park — en satirisk vise hvor han synger om å forgifte duer.

Nylige artikler
Faglige innlegg forsvinner i en fragmentert debatt
Rektor Klaus Mohn: Nye styrer bør få ansette sine egne rektorer
Kritikken bommer. Vår analyse av tannhelsetjenesten står støtt
At forskning er en nyttig ting kan ingen komme fra
Ni norske universitet rangert utan å vite om det. — Underleg, seier rektor
Mest leste artikler
Direktør med uheldig «klaps» på direktesendt TV
På pulten til historieprofessoren låg ein lapp med beskjed om å rydda
Føler seg avskiltet etter søknad om merittering
Slutt på at ansatte kan bruke Airbnb og Booking.com på jobbreiser
Rektor Mogherini arrestert etter korrupsjonsanklager