korona
Nå kommer studentenes strømstipend
Regjeringen har satt av i underkant av en halv milliard kroner som skal gå til strømstøtte til studentene. Nå kan studentene søke Lånekassen om strømstipendet.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
– Stipendet kommer på toppen av regjeringens kompensasjonsordning for høye strømpriser, som alle norske husholdninger får, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Ola Borten Moe (Sp) i en pressemelding fredag.
Stipendet på 3.000 kroner er tilgjengelig for alle studenter som har strømutgifter som ikke er inkludert i husleien. Også voksne elever i videregående opplæring kan få stipendet.
Lånekassen vil sende ut epost til alle studentene, som kan søke straks de mottar eposten.
– Den enkelte må bekrefte at de har strømutgifter som ikke er inkludert i husleien, og at de kan dokumentere dette til Lånekassen i ettertid. Stipendet blir utbetalt i løpet av et par dager etter at avtalen er signert, sier kommunikasjonsdirektør Anette Bjerke i Lånekassen.
I regjeringens opprinnelige forslag skulle 1.200 kroner av støtten være stipend, mens de resterende 1.800 kronene skulle være lån. Men i strømforhandlingene fikk SV gjennomslag for at hele summen ble omgjort til stipend.
– Heldigvis har det gått såpass kort tid etter at vi kjempet dette gjennom, til pengene havner der de skal. For en gruppe som mer eller mindre har blitt glemt i de mange krisene vi har vært gjennom, vet vi hvor viktig dette er, sier SVs utdanningspolitiske talsperson Freddy André Øvstegård i en uttalelse til NTB.

Nylige artikler
Stipendiat vant fram om egen avhandling. Nå endrer fakultetet reglene
Forskerforbundet hardt ut mot Jon Helgheim. — Grelt
Stipendiater, stå opp mot politisk fryktretorikk og for den akademiske friheten
Fripro-søknad om uetisk dyrehandel ble vurdert av ekspert på eksorsisme
Er Forskningsrådet tilliten verdig?
Mest leste artikler
Så mye får du i lønnsøkning. Pengene kommer i desember
— Konspirasjonsteoretiker er et hedersord!
Disse 500 forskerne publiserer mest i Norge
Kraftig økning i A-er ved Harvard. Nå tar prestisjeuniversitetet grep
Knut Kjeldstadli er død