Relatert innhold
Hun skal holde neste års Aarebrotforelesning
Universitetet i Bergen (UiB) har nå offentliggjort at det er litteraturprofessor ved Universitetet i Stavanger (UiS), Janne Stigen Drangsholt, som skal holde Aarebrotforelesningen i 2026.
Forelesningen finner sted 18. januar, og har som hovedformål å hedre den muntlige formidlingstradisjonen som Frank Aarebrot var en sterk representant for.
Tidligere forelesere er Are Sandbakken, Kalle Moene, Anne Spurkland, Lars Fredrik Händler Svendsen og Kikki Kleiven.
I 2026 er det altså Janne Stigen Drangsholts tur til å snakke i 200 minutter, som er standardlengden på Aarebrotforelesningen.
— For meg er det en stor ære å holde neste års Aarebrotforelesning. Som student elsket jeg formatet, og synes det er synd at ikke flere får oppleve det, uttaler Drangsholt i en pressemelding fra UiB.
Janne Stigen Drangsholt holder Aarebrotforelesningen i 2026. Kristine Gabrielsen/Universitetet i Bergen UiA-direktør ordfører i Lindesnes
Direktør for samfunnskontakt ved Universitetet i Agder, Paal Pedersen (50), tiltrådte 31. oktober som ordfører for Høyre i Lindesnes kommune.
Pedersen overtar som ordfører etter Alf Erik Andersen (FrP), som er valgt inn på Stortinget. Før har Pedersen blant annet vært statssekretær i Kommunal- og moderniseringsdepartementet.
Erle Wright Severinsen overtar for Paal Pedersen og er konstituert i direktørstillingen.
Severinsen kommer fra stillingen som seniorrådgiver for samfunnskontakt i ledelsens stab på UiA. Hun har mastergrad i politikk og ledelse fra UiA, med bred arbeidserfaring fra blant annet Oxford Research, Kreftforeningen, Trainee Sør og som politisk rådgiver, i tillegg til flere ulike verv, melder UiA på sine nettsider.
Erle Severinsen er konstituert som direktør for samfunnskontakt ved Universitetet i Agder. UiA Nye akkrediteringer til fagskoler
Nokut-styret har fattet vedtak i fire søknader om fagområdeakkreditering fra tre fagskoler.
Noroff Fagskole har fått godkjent to fagområder – Design og digitale medier og IT og Digitalisering – mens Fagskolen Oslo har fått fagområdeakkreditering innen helse.
Akkrediteringene betyr at fagskolene kan opprette nye utdanninger innenfor fagområdene, uten å søke Nokut.
Fagskolen Tisip fikk derimot avslag på sin søknad om akkreditering innen fagområdet anvendt informasjonsteknologi.
– Det er svært gledelig at stadig flee fagskoler får godkjent fagområdeakkrediteringer. Det gjør at fagskolene raskere kan etablere nye utdanninger, samtidig som vi kan stole på at kvalitetsarbeidet og den faglige utviklingen er ivaretatt. For å sikre tillit er det avgjørende at vi holder fast på kravene til fagmiljøer og samarbeid med arbeidslivet, sier Nokut-direktør Kristin Vinje.
Kristin Vinje, direktør i Nokut Silje Katrine Robinson m
Høgskole får godkjent kvalitetsarbeid
Lillehammer Institute of Music Production & Industries (Limpi) får nå vurdert det systematiske kvalitetsarbeidet som tilfredsstillende.
Det skriver Nokut i en pressemelding.
– Limpi har tatt tilsynet på største alvor og vist hvordan målrettet innsats og godt lagarbeid kan gi resultater. Det er inspirerende å se hvordan institusjonen har brukt opprettingsarbeidet til å styrke kvalitetskulturen internt, sier Nokut-direktør Kristin Vinje.
I 2024 fikk Limpi underkjent kvalitetsarbeidet sitt. Siden den gang mener den sakkyndige komiteen i Nokut at høgskolen har gjort et solid arbeid med å rette opp og videreutvikle kvalitetsarbeidet. De har sørget for systematisk dokumentasjon av kvalitetsarbeidet og for å forankre arbeidet i styret, ledelsen og fagmiljøet.
Høgskolen ble etablert i 2015 og er en privat høgskole som utdanner låtskrivere, artister og produsenter. De tilbyr videreutdanning i profesjonell musikkproduksjon og internasjonal musikkindustri (60 studiepoeng).
Valgthriller i Nederland. Skjebnesvangert for universitetene
Valget i Nederland så ut til å bli et drømmeresultat for EU-sympatisører og et stort nederlag for ytre høyres kandidat Geert Wilders og hans Frihetsparti (PVV). Da 90 prosent av stemmene var talt opp hadde Wilders mistet en tredjedel av sine velgere og den liberale pro-EU politikeren Rob Jetten og hans Demokrati 66-parti lå an til seier, skriver Politico.
Men noen timer senere er det hele snudd på hodet, ifølge nu.nl. Da 98 prosent av stemmene var talt ledet Wilders igjen som største parti.
Klokken 14.33 er det dødt løp mellom de to partiene, med en svak seier til D66. Begge partier har foreløpig oppnådd 26 seter i parlamentet. Stemmer telles fortsatt og endelig resultat ventes først mandag, skriver nu.nl i sin livedekning.
Om resultatet går i Wilders favør er det dårlige nyheter for nederlandske universiteter, som har måttet tåle kraftige budsjettkutt og upopulære reformer i løpet av denne regjeringsperioden.
— Kuttene har hatt store konsekvenser for universitetene, sa analytiker ved Haags institutt for geopolitikk, Michel Don Michaloliákos, til Khrono i forkant av valget.
Flere universiteter har beskrevet det som et skjebnevalg for universitetenes fremtid.
Onsdagens valg har vært en berg-og-dalbane for ytre høyre-politikeren Geert Wilders og hans politiske motstandere. © European Union 2015 - Source EP Endringslogg: Saken er oppdatert ettersom resultatet har endret seg i løpet av dagen.
Venter svar om rasfare mot slutten av uka
Eksperter ved Norges Geotekniske Institutt har siden steinraset ved Carl Berner Studenthus i Oslo søndag ettermiddag, jobbet med å kartlegge og faren for flere ras i området. Blant annet har ekspertene 3D-skannet raset.
Rasutsatt studentboligblokk eid av SiO ved Carl Berners plass i Oslo, Hasleveien 9-13 Mats Arnesen I en oppdatering fra SiO onsdag ettermiddag skriver studentsamskipnaden at de forventer å få flere svar om raset, og hvor lenge de omtrent 220 studentene må holde seg borte fra studenthuset, torsdag kveld eller fredag.
– Vi håper å kunne si noe mer konkret til studentene om forventet varighet av evakueringen på torsdag kveld eller på fredag, skriver SiO i pressemeldingen.
Studentsamskipnaden retter en takk til politi og brannvesen som tirsdag sørget for at studentene fikk et tidsrom på tre timer til å hente eiendeler fra den evakuerte studentblokka.
Ved rasstedet jobbes det nå med å fjerne løse masser og stein.
– Hovedtyngden av arbeidet i dag er tilrigging og sikring. Det innebærer blant annet utplassering av betongskjold og fjerning av mindre masser, skriver SiO.
Evakuerte studenter får informasjon i ettermiddag
Klokken 14 skal Oslo kommune holde et informasjonsmøte for studenter som er berørt av steinraset ved studentboligene på Carl Berner.
Søndag ble studenter i boliger på Carl Berner evakuert etter et steinras. Nå har Norges geotekniske institutt gitt en statusrapport til Studentsamskipnaden SiO etter geologiske undersøkelser mandag, opplyser SiO i en e-post.
Oslo kommune skal holde informasjonsmøtet for de berørte på hotellet Radisson Blu Alna, der studentene har overnattet etter evakueringen. Etter møtet vil SiOs administrerende direktør, Andreas Eskelund, være tilgjengelig for pressen.
Pengedryss på forskningssamarbeid med Berkeley
Ni institusjoner får forskningsmidler fra Peder Sather Center.
Peder Sather Center støtter forskningssamarbeid mellom norske institusjoner og UC Berkeley i USA. I 2025 deler senteret ut rundt seks millioner kroner.
Kristoffer Chelsom Vogt, viserektor for internasjonalt samarbeid ved Universitetet i Bergen, sier universitetets samarbeid med Berkeley har lange tradisjoner.
– Utveksling av ideer på tvers av landegrenser er alltid viktig. Å samarbeide med fagmiljøer som utfyller, utfordrer og inspirerer oss, er grunnleggende for et internasjonalt universitet som UiB, sier Vogt på UiB sin nettside.
Sju universiteter får støtte: NMBU, NTNU, Universitetet i Agder, Universitetet i Oslo, UiT Norges arktiske universitet, Universitetet i Bergen og Universitetet i Stavanger. I tillegg får Handelshøyskolen BI og Norges Handelshøyskole støtte.
– Støtten fra Peder Sather Center gir oss mulighet til å samarbeide med forskere ved UC Berkeley om å utvikle et felles program for fremtidens klimaforskere gjennom en serie felles forskerskoler, sier Kerim H. Nisancioglu, professor i klimadynamikk ved UiB.
Oversikt over alle de støttede prosjektene ligger på Peder Sather Center sin nettside.
NTNU deler ut litteraturpris
Marte Huke vinner NTNUs litteraturpris 2025.
Huke vinner prisen for diktsamlingen Los fra 2023 og får 20.000 kroner i premiepenger. Det skriver NTNU på sin nettside.
— Tekstene i samlingen inviterer til åpenhet og undring, og utstråler en overraskende varme og omsorg som gjør at verden kan kjennes trygg, selv med krig i Ukraina og koronapandemien. Huke skriver lyrikk om diktingen og foreldrerollen med et usedvanlig overskudd og kjærlig omtanke, skriver juryen i sin begrunnelse.
NTNU deler årlig ut en litteraturpris for å synliggjøre og utvikle litterær virksomhet knyttet til Trøndelag. Prisen deles ut annethvert år, vekselvis for sakprosa og skjønnlitteratur.
Vant pris for forskning på immunologi
Førsteamanuensis Asbjørn Christophersen ved Universitetet i Oslo (UiO) har fått «Young Investigator 2025»-prisen fra Scandinavian Society for Immunology (SSI). Prisen deles ut til unge forskere i Norden som har utmerket seg innen immunologisk forskning.
– Det er en stor ære å få denne anerkjennelsen fra SSI. Jeg har hatt flere spennende og lærerike år med spesielt fokus på sykdomsspesifikke T-celler, sier Christophersen på UiO sine nettsider.
Professor Gunnveig Grødeland nominerte Christophersen på vegne av Norwegian Society of Immunology .I nominasjonen trekkes det fram at forskningen hans har hatt stor betydning for forståelsen av T-cellenes rolle i immunforsvaret ved flere autoimmune sykdommer.
Christophersen har også bidratt til å utvikle nye metoder for utprøving av medisiner og diagnostikk innen cøliaki.
– I tillegg til forskningen på T-celler ved autoimmune sykdommer, har Christophersen bidratt til å øke immunologikunnskapene blant studenter innen medisin og ernæring, samt bioingeniørstudenter, sier Grødeland.
Asbjørn Christophersen ved Institutt for medisinske basalfag på UiO har vunnet pris for sin forskning. Cecilie B. Høstmark, UiO Ukrainas førstedame signerte avtale på UiO
Universitetet i Oslo har inngått et nytt samarbeid med Global Coalition for Ukrainian Studies, et internasjonalt initiativ lansert av Ukrainas førstedame Olena Zelenska.
Målet er å styrke forskning og utdanning om Ukraina, samt samle universiteter og forskningsinstitusjoner verden over til støtte for ukrainske studier. Førstedamen besøkte UiO torsdag 23. oktober, skriver blant annet Universitas og Uniforum.
– Vi er glade og beæret over at førstedamen ville komme til Universitetet i Oslo, sier rektor Ragnhild Hennum i en e-post til Universitas.
Hun forteller at UiO har samarbeidet med Ukraina siden 2022, og at avtalen vil bidra til å videreføre og utvide dette arbeidet.
Kåkånomicspris til professor i Stavanger
Mari Rege, professor i samfunnsøkonomi ved Handelshøyskolen ved Universitetet i Stavanger (UiS) vinner Kåkånomicsprisen 2025.
— Dette er en ære. Det betyr svært mye for meg, sa Rege ifølge Stavanger Aftenblad da hun mottok prisen.
Juryen skriver at prisvinneren i en årrekke har levert svært nyttig kunnskap til den norske offentligheten, med «en god penn, en tydelig stemme og et betydelig mot». Allerede som masterstudent publiserte Rege i et internasjonalt tidsskrift for økonomisk forskning, og hun ble professor da hun var 34 år.
Kåkånomics er en festival om økonomi som deler ut en formidlingspris innenfor økonomi. Vinneren av prisen får en gavesjekk på 25.000 kroner.
Mari Rege, professor ved Universitetet i Stavanger, vant årets Kåkånomics-pris. Silje Ellefsen UiS inn i klimanettverket Skift
Universitetet i Stavanger (UiS) blir ny partner i Skift, et klimainitiativ fra næringslivet. Samarbeidet skal bidra til å styrke grønn omstilling gjennom forskning, innovasjon og kunnskapsdeling.
– UiS tar sikte på å være en drivkraft for grønn omstilling. Det skal vi gjøre blant annet ved å prioritere forskning som bidrar til en bærekraftig utvikling. Vi skal stimulere til grønn næringsvirksomhet og utvikle kompetanse som støtter det grønne skiftet, sier rektor ved UiS Klaus Mohn i en pressemelding.
Flere institusjoner samarbeider med Skift: Universitetet i Oslo, UiT Norges arktiske universitet, NTNU, NMBU og Universitetet i Agder.
Avtalen ble nylig signert av Mohn og administrerende direktør i Skift Bjørn Kjærand Haugland, som mener tett samarbeid med akademia er viktig for å kutte utslipp og utvikle nye løsninger.
– For Skift er det avgjørende å ha med sterke akademiske miljøer som kan bidra med ny kunnskap, nye perspektiver og som utdanner framtidens ledere og endringsagenter, sier Haugland.
Bjørn K. Haugland, administrerende direktør i Skift og Klaus Mohn, rektor ved Universitetet i Stavanger. Skift/Sveinung Bråthen Bodil Holst fikk Forskningsrådets innovasjonspris
Bodil Holst er eksperimentell fysiker, professor ved Universitetet i Bergen og gründer og administrerende direktør i Lace Lithography AS.
Juryen skriver i sin begrunnelsen at hun er brennende opptatt av nysgjerrighetsdrevet grunnforskning og internasjonalt forskningssamarbeid, og videre at hun har utviklet et bredt spekter av teknologier fra atom-mikroskoper, skismøring inspirert av isbjørnskinn og ny teknologi som gjør det mulig å lage bittesmå mønstre på overflater.
— Bodil Holst er et glimrende eksempel på at nysgjerrighetsdrevet grunnforskning kan føre til banebrytende innovasjon med stort markedspotensial, sier administrerende direktør Mari Sundli Tveit i Forskningsrådet.
Prisen ble delt ut av forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland på Forskningsrådets konferanse Forskningssamtalen 2025 onsdag.
Bodil Holst vant årets innovasjonspris fra Forskningsrådet. Storywell Glad for at gjeldsordning gjelder fagutdannede
Også fagskoleutdannede blir en del av ordninga med gjeldsslette, bekrefter Arbeiderpartiet etter at de tirsdag snudde 180 grader og opprettholder sletting av gjeld.
Ordninga gjelder avlagt eksamen eller fullførte studier, sier finanspolitiks talsperson Tuva Moflag til NTB.
Organisasjon for Norske Fagskolestudenter (ONF) har vært bekymret over om de kom til å bli omfattet av ordninga.
– Det er mangel på fagfolk i Norge, og en differensiering ville ha vært uheldig. Det er på sin plass at Ap nå har gjort retrett og ivaretar den opprinnelige ordningen som gjelder alle typer utdanningsgjeld fra Lånekassen, sier studentleder Ingrid Marie Aarre til FriFagbevegelse.
Aarre understreker at ordninga ikke må tas fra andre deler av budsjettet til Kunnskapsdepartementet.
Ingrid Marie Aarre er leder av Organisasjon for Norske Fagskolestudenter ONF SAIH-tierne økes til 60 kroner på OsloMet
Som de første i Norge har Studentparlamentet ved OsloMet vedtatt å øke SAIH-tierne fra 40 til 60 kroner.
– I disse krevende tider er det av avgjørende betydning at Norge har en samlet studentbevegelse som kjemper for internasjonal solidaritet og akademisk frihet. En økning av SAIH-støtten bidrar til dette, skriver Studentparlamentet i en pressemelding.
SAIH er Studentenes og akademikernes internasjonale hjelpefond. SAIH-tierne er et frivillig bidrag til SAIH som samles inn med semesteravgiften til studenter. Ordningen går tilbake til opprettelsen av SAIH i 1961.
SAIH driver med internasjonalt bistandsarbeid og jobber for å bedre rammevilkår for høyere utdanning globalt.
Rundt 160.000 studenter velger å støtte SAIH gjennom semesteravgiften sin hvert semester. Flere institusjoner har økt summen til 45 eller 50 kroner de siste årene, men OsloMet-studentene er de første som går opp til 60 kroner.
Studenter kan velge å gi deler av beløpet, eller å ikke betale i det hele tatt.
Studenter ved OsloMet har bestemt at SAIH-tierne skal økes. Skjalg Bøhmer Vold Harvard kutter over halve ph.d.-tilbudet
Harvard-universitetets største fakultet, Faculty of Arts & Sciences, planlegger å kutte mer enn halvparten av alle nye doktorgradsstillinger de to neste årene, forteller studentavisen The Harvard Crimson. Dette fakultetet huser alle ph.d.-programmene ved toppuniversitetet i Cambridge.
Dårlige økonomiske tider ved Harvard. Glenn Jensen Mangerøy Avisen erfarer at nye ph.d.-stillinger i realfagene vil reduseres med 75 prosent, humaniora vil få en nedgang på 60 prosent og samfunnsvitenskapene vil gå ned mellom 50 og 70 prosent, alt etter fag.
Av enkeltfag trekker avisen frem historiefaget, som vil miste 60 prosent av nye stillinger, og biologi, som kutter 75 prosent. I tyskfaget og sosiologi vil tas opp null nye doktorgradskandidater de to neste årene.
Instituttene ved fakultetet har frist fredag for å levere inn planene for innplassering av stillingene, sier en talsperson til avisen.
Kuttene kommer etter at dekan Hopi E. Hoekstra sent i september annonserte at antallet på doktorgradskandidater i Harvards programmer ville bli sterkt redusert. Årsaken er de usikre økonomiske tidene Harvard nå befinner seg i.
Fakultetet er i ferd med å tilpasse seg et strammere økonomisk regime, og har derfor innført tiltak som ansettelsesstopp, nullvekst i budsjett, og utsatte investeringer i «ikke-essensielle» prosjekter.
Det siste halve året har Harvard-universitetet lagt i konflikt med president Donald Trump. Presidentadministrasjonen har fryst flerfoldige milliarder i forskningsstøtte, og en nylig innført skatt på universitetets store gavefond vil føre til store utgifter.
Presidenten har sendt universitetet en rekke krav, og partene har lagt i forhandlinger siden sommeren i et forsøk på å løse konflikten. Nå ser disse imidlertid ut til å ligge på is.
St. Olavs Orden til to professorar
UiO-professorane Bjarne Bogen og Inger Sandlie vart 16.oktober utnemnt til Riddarar av 1. klasse av Den kongelege St. Olavs Orden. Det melder Uniforum, som igjen viser til Kongehuset.
Begge får utmerkinga for bidraga sine til medisinsk forsking og innovasjon. Kansellisjef Mette Eriksen Tverli frå Det kongelege hoff delte ut ordenane. Både Bjarne Bogen og Inger Sandlie arbeider ved Institutt for klinisk medisin ved UiO.
Ikke penger til kirkemusikk
Trondheim kommune har bevilget penger som sikrer NTNUs kirkeorgel. Men da forslaget til statsbudsjett for 2026 ble presentert 15. oktober, var det uten penger til kirkemusikerutdanning. Dette skriver Universitetsavisa.
— Vi har kirkemusikkutdanning flere steder i landet. NTNU har fått i oppgave å prioritere tydeligere, og når de gjør den jobben, skal jeg støtte dem. Vi trenger kirkemusikkutdanning, men når vi skal prioritere, så skal vi kanskje ha færre av disse utdanningene, sa forsknings- og høgere utdanningsminister Sigrun Aasland til Khrono i Trondheim onsdag.
Men uten eksterne midler kan ikke NTNU se seg råd til å prioritere dette studiet. Det sier dekan Terje Lohndal til UA.
— Kirkemusikkstudiet har lenge hatt rekrutteringsutfordringer, og det er svært dyrt å drifte. Det ville vært vanskelig å rettferdiggjøre å gjenopprette et studie som har rekruttert dårlig på bekostning av studier som rekrutterer bedre, sier han.
Fortjenstmedalje til Sundgot-Borgen
Professor Jorunn Sundgot-Borgen ved Norges idrettshøgskole (NIH) er tildelt Kongens fortjenstmedalje for sitt livslange og banebrytende arbeid innen kvinnehelse, spiseforstyrrelser og idrettsmedisin. Det melder Idrettshøgskolen i en pressemelding.
– Jorunn Sundgot-Borgen har, gjennom sin forskning og sitt store hjerte for idrett, vist at en enkeltperson kan gjøre en stor forskjell for mange. Å få denne utmerkelsen er en velfortjent anerkjennelse for hennes livsgjerning, sier rektor ved NIH, Aage Radmann.
Medaljen blir overrakt i en høgtidelig seremoni 20. oktober.