samordna opptak

Sier bruk av kunstig intelligens preger årets søkemønster

Amund Langøy, prorektor for utdanning ved NLA Høgskolen, mener å se at bruk av kunstig intelligens blant søkere har gitt de store institusjonene en fordel. 

Mann i blå dress står på takterrasse med hus og trær i bakgrunnen
Amund Langøy, prorektor for utdanning, NLA Høgskolen, spør seg om årets søkertall gjenspeiler at søkerne i år brukte kunstig intelligens som rådgiver i langt større grad enn tidligere, og at de gikk utover de minste institusjonene.
Publisert

— Vi mener å se at KI preger søkervalgene til studentene i år, sier prorektor ved NLA Høgskolen Amund Langøy.

På hvilken måte?

— Vi opplever at KI tidvis framhever de største institusjonene, sier prorektoren, før han fortsetter: 

— Vi er en mindre utdanningsinstitusjon og har ikke samme synlighet som de største, sier Amund Langøy.

Tidligere var Utdanning.no var en svært viktig tjeneste og søkemotor for søkere med tanke på hvilke valg de skulle ta.

FAKTA

Prosentvis endring i førstevalgssøkere fra 2025 til 2026

  •  Sámi allaskuvla -67,3 
  • Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo -24,6 
  • Ansgar høyskole -22,3 
  • UiT Norges arktiske universitet -11,5 
  • NLA Høgskolen -7,0 
  • Høgskulen i Volda -4,8 
  • Fjellhaug Internasjonale Høgskole -4,5 
  • Høgskolen i Molde -3,5 
  • Universitetet i Sørøst-Norge -3,4 
  • Dronning Mauds Minne Høgskole -1,7 
  • Høgskulen på Vestlandet -0,5 
  • Høgskolen i Østfold -0,4 
  • MF vitenskapelig høyskole 0,0 
  • NTNU 1,6 
  • Lovisenberg diakonale høgskole 3,2 
  • NMBU 3,8 
  • Norges Handelshøyskole 3,9 
  • OsloMet 5,5 
  • Universitetet i Oslo 6,5 
  • Universitetet i Bergen 8,6 
  • Universitetet i Innlandet 9,7 
  • Nord universitet 11,6 
  • Politihøgskolen 23,4 
  • Norges idrettshøgskole 24,4 
  • VID vitenskapelige høgskole 25,8 
  • Universitetet i Agder 26,6 
  • Universitetet i Stavanger 43,0

Kilde: HK-dir/Samordna opptak

— Men de har opplevd en stor nedgang i trakken det siste året, sier Langøy. 

Prorektor ved NLA Høgskolen sier at de i år har opplevd en nedgang totalt sett. De skal snu alle steiner, men han løfter fram KI-trøbbel som kanskje den viktigste utfordringen for de små.

Mindre oppgang enn de store

Ved NLA Høgskolen så de ikke den samme oppgangen i søkertall som de nasjonale tallene viser. De har derimot en liten nedgang, mange studietilbud har bra med søkere, mens andre studietilbud ikke har det.

To av NLAs utdanningstilbud endte sågar opp uten førstevalgssøkere. Det var årsstudium i teologi og bachelor i interkulturell kompetanse, begge basert i Kristiansand.

— Det er klart mye hyggeligere når journalister ringer for å snakke med oss om gode søkertall. Det ene av disse studietilbudene har vi slitt med å få søkere til noen år, sier Amund Langøy, prorektor for utdanning ved NLA Høgskolen.

Mest nedgang ved de mindre

Hvis man ser på antall førstevalgssøkere i 2025 og i 2026 så ser man at det er flest av de mindre høgskolene som har nedgang fra 2025 til 2026 i førstevalgssøkere.

Totalt viste årets søkertall en vekst på 6,2 prosent, mens 10 av de 27 universitetene og høgskolene som har opptak gjennom Samordna opptak hadde nedgang i sine tall.

NLA Høgskolen var en av dem med 7 prosent nedgang totalt sett.

På lista over de som har 1 eller færre førstevalgssøkere er det også bare mindre høgskoler. Fem av de 27 har 1 eller færre førstevalgssøkere målt i forhold til planlagte studieplasser innmeldt til Samordna opptak.

Denne lista preges også av små høgskoler.

Langt lavere bruk av utdanning.no

Divisjonsdirektør Sigurd Eriksson i Direktoratet for høyere utdanning og forskning (HK-dir) sier at deres søketjeneste, Utdanning.no, både i fjor og denne våren har merket betydelige endringer i bruksmønstre, som man antar handler om kunstig intelligens.

— Vi opplever en nedgang i antall besøk totalt sett som følge av KI-genererte sammendrag, sier Eriksson, og nevner Google AI Overview som et eksempel. 

Eriksson forteller at foreløpige besøkstall viser at i første tertial har totalt antall sidevisninger for tjenesten gått ned fra 11,5 til 8 millioner fra 2025 til 2026. 

FAKTA

5 av 27 universiteter og høgskoler har 1 eller færre søkere per studieplass

  • Sámi allaskuvla 0,3 
  • MF vitenskapelig høyskole 0,6 
  • Dronning Mauds Minne Høgskole 0,9
  • Høgskulen i Volda 1,0 
  • Ansgar høyskole 1,0

Kilde: HK-dir/Samordna opptak

I årsrapporten for 2025 heter det også:

«Teknologiske endringer, særlig innen kunstig intelligens, medfører endrede bruksmønstre. Yrkesbeskrivelsene til Utdanning.no hadde 30 prosent nedgang i besøkstallene i 2025. Dette skyldes høyst sannsynlig at KI-løsninger genererer innholdet.»

Bedre for de personifiserte tjenestene

— Bildet er mye mer sammensatt når vi ser på den underliggende bruken av tjenestene og verktøyene på Utdanning.no, sier Eriksson.

Tallene vider at tjenester og verktøy som er mer personifiserte, for eksempel «karakterkalkulatoren» og «finnlærebedrift», har omtrent lik bruk eller økning i bruken i samme periode.

— Personifiserte tjenester bidrar til at brukerne klikker seg videre fra KI-genererte sammendrag og oppsøker nøytral og kvalitetssikret informasjon og veiledning på Utdanning.no, sier han.

Sigurd Eriksson peker også på et annet viktig poeng knyttet til endrede bruksmønstre som følge av KI, det at flere og flere tar kontakt med HK-dirs veiledningstjeneste for å få verifisert KI-genererte svar.

— Brukerne opplever en trygghet i at det er mennesker bak tjenesten, sier Eriksson.

I årsrapporten for denne tjenesten blir det slått fast at behovet for en chatbot med pålitelig, norsk utdannings-og arbeidsmarkedsinformasjon er økende. 

FAKTA

Søkertall 2026

  • 150.856 personer har søkt opptak til universiteter og høgskoler gjennom Samordna opptak, 
  • En vekst på 6,2 prosent sammenlignet med 20265, og det nest høyeste tallet noen gang, bare slått såvidt av søkertallene i 2021, det tøffeste pandemiåret.
  • 16.441 personer har søkt om fagskoleutdanning gjennom Samordna opptak.
  • Det er lyst ut 65 573 studieplasser fordelt på 1 395 studier ved universitet og høgskoler og 14.806 studieplasser fordelt på 487 forskjellige studier ved fagskolene.
  • Søkertallene viser ikke hvor mange av søkerne som er kvalifiserte til studiene de søker seg til. Dette blir klart i slutten av juli når hovedopptaket er gjennomført.

«Dette skyldes risikoen for at kommersielle KI-tjenester kan gi feil eller misvisende informasjon. Derfor er det viktig at løsningen utvikles av fagpersoner med solid karrierefaglig kompetanse», skriver HK-dir.

Campus eller nett?

Amund Langøy ved NLA Høgskolen synes også at det er interessant å problematisere satsing på campusstudier versus nettstudier.

— Nå utgjør nettstudiesøkerne drøyt 18 prosent av søkerne. Vi mener det er positivt at voksne får mulighet til å ta høyere utdanning ved siden av jobb og øvrige forpliktelser, uavhengig av bosted, og at de kan bygge videre på sin kompetanse.

Samtidig:

— Vi skulle gjerne sett at flere 19-åringer valgte fulltidsstudier på campus framfor nettstudier.

Prorektor Langøy legger ikke skjul på at de er veldig klar over at konkurransen rundt dem hardner til, og han trekker fram at for NLA Høgskolen handler om at de må klare å gjøre sin jobb enda bedre.

— Ungdomskullene blir mindre framover, og det blir viktigere for alle å tiltrekke seg flere studenter. Vi må bli mer synlige og klare å få fram verdiene ved å studere på campus og våre tilbud her, enda bedre, sier Langøy.

FAKTA

Dette svarte chatgtp (gratisversjonen) 7. mai kl. 9,45 på spørsmål om hvor man bør gå hvis man vil bli lærer, sykepleier eller studere informasjonsteknologi

Jeg vil bli lærer hvor bør jeg studere?

  • NTNU (Trondheim)
  • Universitetet i Oslo (UiO)
  • OsloMet
  • Universitetet i Bergen (UiB)
  • Universitetet i Sørøst-Norge (USN)
  • Nord universitet / UiT

Jeg vil bli sykepleier hvor bør jeg studere?

  • Lovisenberg Diakonale Høgskole (Oslo)
  • OsloMet
  • NTNU (Trondheim)
  • Universitetet i Stavanger (UiS)
  • Nord universitet – Mo i Rana
  • HVL (Bergen)

Jeg vil studere informasjonsteknologi hvilken høgskole eller universitet bør jeg velge?

Her er den korte versjonen:

  • NTNU (Trondheim/Gjøvik) → best rykte innen teknologi og programmering
  • UiO (Oslo) → mest teoretisk og akademisk sterkt
  • OsloMet → mer praktisk og jobbrettet
  • HVL (Bergen) → undervurdert og lett å få jobb etterpå
  • UiS (Stavanger) → veldig populært nå, tett på olje/energi-tech
  • USN → bra hvis du vil ha mindre press og mer praktisk fokus
Powered by Labrador CMS