Vitenskapelig uredelighet

Svensk professor kan miste jobben for å ha plagiert studenter

Et dokument skrevet av studenter, men med professorens navn, ligger til grunn når Högskolan i Halmstad nå går til oppsigelse.

Eksteriørbilde av Högskolan i Halmstad
En professor ved Högskolan i Halmstad kan nå miste jobben etter at et dokument forfattet av en student, men med professorens navn på, dukket opp.
Publisert

En professor ved Högskolan i Halmstad, sånn omtrent midt mellom Göteborg og Malmö på den svenske vestkysten, står nå i fare for å få sparken.

Det melder svenske P4.

Bakgrunnen er at høgskolen har konkludert med at han har plagiert studenters arbeid og satt sitt eget navn på det.

— Dette skader tilliten. Det er viktig at vi tar tak i dette for at studentene skal ha tillit til oss, sier høgskoledirektør Catarina Coquand til radiokanalen.

— Uvanlig

Til den svenske stiftelsen Academics Rights Watch sier professoren at dokumentet var et utkast som studentene hadde jobbet med, men der bare hans navn sto igjen da det ble publisert.

— Høgskolen presenterte dette for komiteen for uredelighet i forskning på en måte som kunne gi inntrykk av at det var studentenes arbeid, og at jeg hadde tilranet meg deres prestasjoner, sier professoren til nettstedet.

Ifølge P4 mener høgskolen at professoren bevisst har gjort dette for å få det til å fremstå som om han har forsket mer enn han har, noe de anser som et misbruk av maktposisjon og som har skadet høgskolens omdømme.

Hvorvidt professoren får sparken, skal nå avgjøres av den svenske statens ansvarsnemnd. Professoren er allerede felt for uredelighet i forskning som følge av saken, melder den svenske kringkasteren.

— Det blir interessant. Denne typen juks er uvanlig i forskningsverden, så vi har ikke mange andre saker å sammenligne med, sier Conquand.

Tidligere vært suspendert

Professoren har også tidligere vært i konflikt med arbeidsgiver, ifølge Academics Rights Watch.

For to år siden strøk han halve kullet i et kurs for internasjonale studenter. Som følge av dette ble han suspendert fra jobben. Samtlige av de som ble strøket, betalte skolepenger til høgskolen. 

Academics Rights Watch mente den gang at årsaken til suspensjonen var at professoren med sin sensur var en trussel mot høgskolens finansieringsmodell, skriver Hallandsposten.

Stiftelsen påpeker viktigheten av betalende utenlandske studenter for små institusjoner, slik som den i Halmstad. Høgskolen skal ifølge stiftelsen ha hatt 494 betalende studenter, som til sammen betalte 38,6 millioner svenske kroner.

Universitetet avviste den gang at det var økonomiske motiver bak suspensjonen, og forklarte den i stedet med at de måtte undersøke om det var mangler ved det faglige opplegget som førte til at så mange strøk.

Powered by Labrador CMS