Debatt ● marit kirkevold
Vi har fulgt vanlige prosedyrer for sensur
Terskelverdien for stryk ble endret etter en faglig vurdering og anbefaling av ekstern tilsynssensor.

Denne teksten er et debattinnlegg. Innholdet i teksten uttrykker forfatterens egen mening.
Det er et mål at studentene får en rettferdig vurdering av sine kunnskaper. Da må eksamen være godt tilpasset læringsutbyttebeskrivelsene, og kravene for å bestå må være rett satt.
Det er ikke korrekt at administrasjon eller ledelse ved OsloMet har overprøvd sensorenes vurdering.
Derimot ba vi en ekstern tilsynssensor vurdere eksamen på bakgrunn av uenighet mellom sensorene, slik prosedyren vår tilsier. Vurderingen innebar blant annet en dybdeanalyse av eksamensresultatene, vurdering av samsvar mellom eksamensspørsmål og læringsutbytter, spørsmålskvalitet og en helhetlig vurdering av plassering av terskelverdien for karakter F (ikke bestått).
Terskelverdien for stryk ble endret etter en faglig vurdering og anbefaling av ekstern tilsynssensor.
De eksterne sensorene hevder også at OsloMets administrasjon og ledelse har pålagt bruk av normalfordeling ved vurdering og karaktersetting. Det medfører ikke riktighet.
Denne saken er imidlertid ikke heldig, spesielt ikke for studentene. Derfor kommer vi til å se ekstra nøye på hvordan dette emnet med påfølgende eksamen skal gjennomføres neste år.
Nylige artikler
KI-gudfar skal åpne nasjonalt KI-senter i Oslo
Demonstranter blokkerte rektors kontor. — Jeg setter pris på engasjementet
Stans kuttet i distriktenes innovasjonskraft
UiB bedrar eget verdigrunnlag og gjør skam på sine studenter
Det er ikkje mange som har doktorgrad i det same som Elin
Mest leste artikler
Så mye får du i lønnsøkning. Pengene kommer i desember
Dansk legepar vant fram i retten mot den norske stat: — Helt fantastisk
— Konspirasjonsteoretiker er et hedersord!
Disse 500 forskerne publiserer mest i Norge
Knut Kjeldstadli er død