Cambridge
Vil forby pro-palestinske demonstrasjoner
Flere reagerer på at University of Cambridge har søkt om tillatelse til å forby Midtøsten-demonstrasjoner i nærheten av administrasjonsbyggene sine.
University of Cambridge har søkt myndighetene om å få lov til å forby pro-palestinske demonstrasjoner og andre Midtøsten-demonstrasjoner i inntil fem år, ved tre av byggene sine.
Universitetsbyggene det gjelder Senate house, The Old Schools og Greenwich House, som alle i hovedsak huser administrasjonen ved universitetet.
Behandles denne uken
Søknaden skal behandles denne uken, og det er knyttet stor spenning til hva utfallet blir, skriver Times Higher Education (THE).
I 2024 etablerte gruppen Cambridge for Palestina flere leire rundt universitetsbygningene i Cambridge og ifølge søknaden som universitetet nå har levert til myndighetene er det knyttet til bekymringer til at demonstrasjonene kan forårsake betydelige forstyrrelser av administrativt arbeid.
Det trekkes også fram at kostnadene knyttet til rengjørings- og sikkerhetstiltak vil kan være på inntil tre millioner kroner.
Flere reagerer
«Forbudet er nødvendig for å beskytte universitetets ansatte og studenter, dets eiendom, interessene til dets forsknings- og finansieringspartnere, og interessene til det bredere universitetssamfunnet, mot uopprettelig skade, som ville bli påført dersom disse protestene skulle fortsette uhemmet og/eller hvis det skulle etableres flere leirer på landet», heter det i søknaden.
University and College Union (UCU), menneskerettighetsorganisasjonen Liberty og The Palestine Solidarity Campaign har uttrykt sin misnøye og advart om at et eventuelt forbud risikerer å skape en farlig juridisk presedens i Storbritannias høyere utdanning.
Også ansatte ved Cambridge har protestert mot forslaget. I et brev som er signert av 170 ansatte, uttrykkes det stor bekymring for hvilke følger et forbud vil få.

Nylige artikler
Khronos store julequiz
NTLs halvsannheter gagner ingen
Bør kriteriene for merittert underviser vurderes i lys av stillingskategori?
At Trump ble president gjorde avhandlingen mer aktuell
Reagerer på «voksende mistillit til etablert kunnskap»: — Jag etter likerklikk
Mest leste artikler
Slår alarm om svake norskkunnskaper blant studenter. — Betydelige utfordringer
Førsteamanuensis ved UiT får skriftlig advarsel
La inn «KI-feller» i oppgavetekst: — Eksamen bør være rettferdig
Ouriginal fant 98 prosent tekstlikhet. Advokat mener det kun er 0,94 prosent
Dette teller mest når du søker jobb: — Ikke antall artikler alene