Debatt ● asbjørn dyrendal
Avklaring om forfølgelse og «dubiøst» tidsskrift
Lundgren skal selvsagt få lov til å føle seg forfulgt når hun blir kritisert.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Denne teksten er et debattinnlegg. Innholdet i teksten uttrykker forfatterens egen mening.
I tilsvaret sitt til Kristian Gundersen velger Eva Lundgren å avlegge meg en visitt. Derfor en kort avklaring.
For det første: Lundgren skriver at undertegnede drev systematisk forfølgelse «helt til hans arbeidsgiver satte en stopper for dette».
Lundgren skal selvsagt få lov til å føle seg forfulgt når hun blir kritisert, men jeg er nokså sikker på at jeg hadde hørt om det, hvis arbeidsgiveren min hadde stoppet meg i noe jeg holdt på med. Det har jeg ikke.
I perioden det er snakk om var jeg redaktør og talsmann for Skepsis. Det medførte at enkelte personer og grupper gjorde forsøk på å få stoppet munnen på meg, for eksempel ved å henvende seg til arbeidsgiveren min. Hvis Lundgren deltok i dette racet, kan det ha druknet i støyen, men som regel ble jeg ikke en gang informert om den typen henvendelser.
For det andre: Artikkelen Gundersen henviser til ble opprinnelig bestilt av tidsskriftet Humanist (nr.1 2006). Den ble republisert hos Skepsis mens jeg var redaktør der, som en del av samarbeidet med Humanist. Artikkelen ble senere funnet interessant nok til at den ble publisert igjen i bind to av exfac-boken Introduksjon til samfunnsvitenskapene (Universitetsforlaget 2011).
Det er forhåpentlig så vidt mindre dubiøst at dens skavanker og eventuelle fortrinn kan bedømmes på egen grunn, selv om undertegnede har minimal interesse i denne gamle saken.
Les også:
Nylige artikler
– Det er en borgerplikt å dele kunnskapen
Universitetene skal ikke bli beredskapsmotorer — men de må heller ikke stå på sidelinjen
På tide å lette på trykket, mener UiS-ansatte
Federica Mogherini sier opp som rektor etter korrupsjonsanklagene
Hva venter vi på?
Mest leste artikler
Direktør med uheldig «klaps» på direktesendt TV
På pulten til historieprofessoren låg ein lapp med beskjed om å rydda
Føler seg avskiltet etter søknad om merittering
Slutt på at ansatte kan bruke Airbnb og Booking.com på jobbreiser
Rektor Mogherini arrestert etter korrupsjonsanklager