Riksdagen sa nei, men regjeringen vil likevel utrede universitetenes styreform 16. januar 2026 - 13:22
Professor med bokanmeldelse på 203 sider: «Blottet for intellektuelt innhold» 11. januar 2026 - 17:07
Debatt ● Svein Stølen og Per Morten Sandset Send helseforskningsloven tilbake til departementet for videre utredning
Debatt ● Stølen, Gornitzka, Halskov Hansen, Sandset og Stensaker Utviklingen i USA og Europas konkurransekraft
Debatt ● Hernes, Hannås, Sandset og Greve Fire viserektorer: Kunnskap er ikke luksus, men en nødvendig investering for gode samfunn
Debatt ● seks prorektorer og viserektorer Vi har ikke tid til at finansiering av forskning settes på vent
Debatt ● Kristensen,Gladhaug, Nebb, Sandset Vi er på god vei innen innovasjon og næringslivssamarbeid
it-utvikling UiO: IT-systemer for forskning og utdanning bør utvikles av universitetene selv — Vi gjør dette bedre og billigere enn store IT-selskaper som ikke kjenner brukerne, sier viserektor Per Morten Sandset.
Livsvitenskap må prioriteres langsiktig En målrettet satsing på forskning, utdanning og innovasjon innen livsvitenskap og helse vil ha avgjørende betydning for å skape en bærekraftig verden.
Hva kan vi lære av pandemiens kunnskapsparadoks? Vi må lære av vår nære historie, og spørsmålet blir hva vårt møte med pandemien bør bety for videre prioriteringer også i den norske kunnskapspolitikken.
Foreslår å splitte opp ansvaret for innovasjon Innovasjonsselskapet til Universitetet i Oslo lykkes med å selge livsvitenskap. Resten kan universitetet ta seg av, foreslår ny rapport.
TTO-debatten er et sidespor Resultatet av virkemiddelgjennomgangen må sikre at potensiale for innovasjon fra universitets- og høgskolesektoren utløses, mener Toril Nagelhus Hernes og Per Morten Sandset.
Nylige artikler
Kunnskapskrig i skolebibliotek
Protesterer mot Trump-krav om «jødeliste» frå universitetet
Akademia som utilstrekkelighetsmaskin
Legestudenter fra nord blir i nord, viser studie fra UiT
Riksdagen sa nei, men regjeringen vil likevel utrede universitetenes styreform
Mest leste artikler
Nobelprisvinner ut mot amerikansk akademia: — De har seg selv å takke
Universitet må selge splitter ny milliard-campus for å dekke underskudd
Professor med bokanmeldelse på 203 sider: «Blottet for intellektuelt innhold»
Texas-universitet ville sensurere Platon på pensum
Fikk sparken for innlegg som gikk viralt. Får fem millioner og jobben tilbake