uit Norges arktiske universitet
Evakuering ved UiT etter funn av mistenkelig pakke
Situasjonen i Tromsø er fortsatt uavklart. Pakken er sikret, og nødetatene er på stedet for å undersøke den nærmere. UiT venter på svar.
Tromsø (Khrono): Onsdag ettermiddag ble en fløy i Realfagbygget ved UiT Norges arktiske universitet i Tromsø evakuert etter funn av en pakke med mistenkelig innhold.
Klokken 14:30 opplyste politiets innsatsleder til Khrono at sperringen av den evakuerte fløyen er opphevet og at ansatte igjen kan bevege seg opp til etasjen. Men deler av etasjen er fortsatt stengt av mens man venter på svar på prøver.
— Men slik det er nå, mistenker vi ikke luftbåren smitte eller radioaktivt innhold, slik vi måtte ta høyde for innledningsvis, sier politiet.
Like over klokken 16 forteller administrasjonsdirektør ved UiT, Jørgen Fossland, til Khrono at det ikke er endelig bekreftet hva pakken inneholder, men at det er utelukket at det dreier seg om farlige stoffer som for eksempel radioaktivt materiale eller etsende stoffer.
Postpakke med mistenkelig innhold
Fossland opplyste til Khrono tidligere onsdag ettermiddag at universitetet har samarbeidet med nødetatene etter at pakken ble oppdaget.
— Det ble funnet en pakke med innhold vi foreløpig ikke vet hva er. Pakken er sikret, og nødetatene er på stedet for å undersøke den nærmere, sier Fossland.
Ifølge ham var det snakk om en postpakke som kom med ordinær post til campus. Personer som tilfeldigvis sitter på faglig kompetanse innen kjemikalier åpnet pakken og reagerte på innholdet.
— De forsto at dette var noe som burde undersøkes, sier Fossland, og forteller videre at helsepersonell har undersøkt et begrenset antall personer som har vært i befatning med pakken. Dette dreier seg om et svært begrenset antall personer.
Fossland forteller at de ansatte ikke skal ha synlige plager, men at de skal undersøkes nærmere.
Håndtert lokalt
Situasjonen ble først håndtert lokalt av fakultetets beredskapsgruppe. Umiddelbart etter at den ansatte fattet mistanke, ble pakken plassert i et avfallsskap og nødetatene varslet. Det var universitetet selv som beordret evakuering av fløyen.
— Det var fin håndtering av dette, sier Jørgen Fossland.
Totalt ble noen titalls personer som oppholdt seg i fløyen evakuert. I gangene på Realfagbygget var det flere som er usikre på hva som skjer og om man får tilgang til kontorene igjen i dag.
— Men jeg blir litt beroliget av at folk som går opp til og ned fra etasjen ikke har på seg beskyttelsesutstyr, sa en ansatt til Khrono.
Hvor lenge evakueringen vil vare, er foreløpig uavklart, men Jørgen Fossland sier i 14.30-tiden at det er ventet svar fra prøver innen kort tid.
— Det kommer an på hva man finner og hvilke konklusjoner som trekkes, sier administrasjonsdirektør Fossland.
Enn så lenge vet han ikke noe om hvilket stoff eller konsistens pakken inneholdt.

Nylige artikler
Forskere fant nesten 300 artikler med falske referanser
Masteroppgaven statsråden ønsker seg finnes allerede
Kåre Svensson (1961 — 2026)
Reagerer på lavere forskningsinnsats
Bør vi se på SFI-ordningen?
Mest leste artikler
Da styret skulle dele ut 90 millioner, var åtte av ti medlemmer inhabile
— Aktører ville stoppe munnen på meg
Slutt på skriftleg eksamen for ex.phil.-studentane
De fleste har enekontor og faste plasser. Men det er to unntak
Forsker hevdet at død pasient ga samtykke