SVERIGE
Hjalp 76 personer med å jukse på eksamen: Dømt til fengsel
De tre mennene drev firma som bidro til at studentene kunne jukse.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Tre menn i 20-årene er dømt til fengselsstraffer på mellom tre og et halvt og ett års fengsel for å ha hjulpet 76 personer med å jukse på eksamener i Sverige.
De tre ble pågrepet våren 2018 midt i en pågående universitetseksamen. Politiet hadde da etterforsket saken i lengre tid.
— De er dømt for å ha hjulpet 76 personer med å jukse på eksamen i en profesjonelt organisert virksomhet som genererte store inntekter og som involverte en rekke personer med ulike roller, sier lagrettsdommer Ann Ganelind i en pressemelding.
Gjennom firmaet «HP-hjälpen» bidro de til at studenter kunne jukse på eksamener ved hjelp av avansert teknisk utstyr, ifølge dommen.
En 29 år gammel mann, som regnes for å være hovedmannen i nettverket, er dømt til tre og et halvt års fengsel. De to andre mennene, henholdsvis 24 og 26 år gamle, fikk en noe redusert straff fra tingrettsdommen og ble dømt til ett og to års fengsel.
(©NTB)

Nylige artikler
Student fekk stryk etter bibelske svar om kjønn. Sensor suspendert
Mindre forskningstid hindrer kvinner i å lykkes
En drivkraft i nord har forlatt oss
Anne Husebekk har gått bort
Det amerikanske ekkoet i Helgheim-debatten
Mest leste artikler
Direktør med uheldig «klaps» på direktesendt TV
På pulten til historieprofessoren låg ein lapp med beskjed om å rydda
– Det er en borgerplikt å dele kunnskapen
Slutt på at ansatte kan bruke Airbnb og Booking.com på jobbreiser
Så mye tjente «kjendisene» i akademia