Siste fra forsiden:
- Siste
- Mest lest
Bokhandel
Etter elleve år med Akademika har nå også NTNU bestemt seg for å sende campusbokhandelen ut på anbud.
Det opplyser universitetet fredag morgen.
I en melding lagt ut på NTNUs intranett skriver universitetet at de som vinner konkurransen vil få retten til å drive i fire år, og at avtalen også vil gjelde litteraturkjøp.
NTNU skriver også at det er åpent hvor mange filialer det skal være ved universitetet, så lenge det er bokhandel minst fire steder — ved de to hovedcampusene i Trondheim, på campus Gjøvik og campus Ålesund.
I dag har Akademika fire filialer i Trondheim, samt en på hver av campusene i Gjøvik og Ålesund.
I meldingen fra universitetet trekkes den fallende omsetningen i de fysiske utsalgene frem. NTNUs rektorat har «gitt beskjed om at de i konkurransen ønsker å utfordre de som skal drive bokhandlene videre om å foreslå virksomhet som kan supplere det tradisjonelle boksalget. Ledelsen ønsker forslag på kreative konsepter som kan skape mer aktivitet på campus.»
Universitetet viser til hvordan bokbransjen andre steder har møtt endringene i markedet med å gjøre butikker til møteplasser med foredrag, utstillinger og kafédrift. Spesielt sistnevnte vil nok bli tatt godt imot ved NTNUs campus på Dragvoll der det den siste tiden har vært stor oppstandelse rundt nedleggingen av kaféen.
Aademika har gjennom fristasjonsavtalen hatt gratis lokaler ved NTNU, slik de også har hatt ved andre universiteter. Men der både Tromsø, Oslo og Bergen gikk bort fra fristasjonen da de konkurranseutsatte sine bokhandlere, skriver NTNU at det foreløpig ikke er avklart hva de vil gjøre.
«Vilkårene i den nye avtalen blir en del av den konkurransepregede dialogen som NTNU bruker som konkurranseform,» skriver NTNU.
Kampen om plassen på de største universitetene kommer etter noen tunge år for Akademika-kjeden. To uker før de vant konkurransen om å selge pensum i Tromsø i mars i fjor, ble det klart at de måtte flytte ut av Norges Handelshøyskole etter 20 år.
Også ved Universitetet i Bergen har bokhandelen vært ute på konkurranse, og ifølge Studvest var det her Norli som vant.
I 2024 byttet Universitetet i Oslo ut Akademika med Norli Akademiske, i det Akademika i ettertid omtalte som en «uryddig prosess».
I tillegg til konkurranseutsetting kjemper bokhandlerkjeden også mot en stadig tiltakende trend med mindre og mindre bokkjøp. Tall fra Forleggerforeningen viser at norske studenter i snitt kjøper 1,9 nye norske pensumbøker i året, ned fra 2,7 tilbake i 2016.
Den samme foreningen kunne også vise til en nedgang i omsetningen av norsk pensumlitteratur på 31 prosent fra 2021 til 2023, og ytterligere 31 prosent i løpet av de første syv månedene av 2024.
Dette er noe som også blir tydelig i Akademikas regnskap. Fra 2022 til 2023 gikk omsetningen fra boksalg ned med nesten ti prosent, og fra 2023 til 2024 falt det ytterligere 14 prosent. Regnskapstallene for 2025 er ikke publisert.
Konsekvensen av dette har vært at Akademika har kuttet åtte butikker, enten gjennom salg, nedleggelse eller sammenslåing med andre Akademika-butikker, samt en «betydelig reduksjon i antall ansatte».
Saken oppdatert 23. januar klokken 12:39 med informasjon om utfallet i Bergen.
Nylige artikler
Nytt nei til akademisk boikott av Israel ved UiO
Dekanene må være sin rolle bevisst
USA har trappet kraftig ned forskning i Arktis. Nå er EU største aktør
Partssamarbeidet når flercampusmodellen er under press
Oslo og Bergen vurderer å samarbeide om småfag
Mest leste artikler
Trond Mohn snakker ut:«Vi nordmenn er et helvetes folk. Vi er ikke rause»
Betalte ut over 34 millioner i styrehonorarer i 2025
10 av 13 som mister jobben her er kvinner: — Mange er overrasket
Fire universiteter sier nei til forlag: — Tiden er kommet for å sette ned foten
Ho fekk «strafferunde» på avhandlinga si: Det var tungt