Debatt ● Rektoratet ved UiB
Støtteerklæring til sivilbefolkningen i Gaza
Det er vår sterke og prinsipielle overbevisning at universitetets rolle er å verne om dialogen og det frie kunnskapssamarbeidet, også der det er vanskelig. Kunnskapen skal ha fritt leide.

Denne teksten er et debattinnlegg. Innholdet i teksten uttrykker forfatterens egen mening.
Vi ser med stor fortvilelse og sorg på krigen i Gaza. Det høye antallet drepte og skadde er sjokkerende. Det er ufattelig å tenke på hvor mange barn som er fratatt livet. Krigen i Gaza rammer sivilbefolkningen hardt, fører til mangel på helsehjelp, sanitære forhold og enorme lidelser. Sykehus, universiteter og skoler er lagt i grus.
Vi uttrykker vår sterkeste medfølelse med alle som er direkte eller indirekte berørt av krigen. Palestinske og israelske ansatte og studenter ved UiB står i en svært vanskelig situasjon, og de har vår største sympati.
Universitetet i Bergen fordømmer alle brudd på folkeretten. Den eneste løsningen er at krigshandlingene tar slutt, og erstattes av diplomati og dialog. Sivile må skjermes og tilgangen på humanitær bistand må sikres. Norge må bidra til å sikre demokrati og menneskerettigheter, også utover våre egne landegrenser.
Krigen vekker et sterkt engasjement på universitetet vårt, og mange deltar i debatten og i ulike aksjoner. Forskningsfrihet og ytringsfrihet er våre kjerneverdier.
Vi skal bidra med forskningsbasert kunnskap, med samtaler som krever at vi lytter til hverandre.
De siste ukene har mange meldt at de ønsker at UiB skal gå til akademisk boikott av Israel. Kunnskapen og forskningen er grunnleggende internasjonal i sitt vesen. UiB og de enkelte forskere samarbeider med institusjoner og forskere i mange land, også land som mange vil definere som totalitære.
Det er vår sterke og prinsipielle overbevisning at universitetets rolle er å verne om dialogen og det frie kunnskapssamarbeidet, også der det er vanskelig. Kunnskapen skal ha fritt leide.
Universitetet har vitenskapelig ansatte som har solid kunnskap om bakgrunnen for krigen, og sterke internasjonale nettverk. Vi har engasjerte og empatiske studenter. Vi skal bidra med forskningsbasert kunnskap, med samtaler som krever at vi lytter til hverandre.
Vi vil den kommende tiden legge til rette for initiativ og faglige arrangementer for å belyse krigen og dens konsekvenser. Som universitet skal vi være en motvekt mot økende polarisering. Derfor må vi også verne om et åpent ytringsklima for å snakke om hvordan verdenssamfunnet skal løse en situasjon som er så kompleks, vond og fastlåst.
Som universitet står vi for åpenhet, ytringsfrihet og respekt for internasjonal humanitærrett.
Nylige artikler
– Det er en borgerplikt å dele kunnskapen
Universitetene skal ikke bli beredskapsmotorer — men de må heller ikke stå på sidelinjen
På tide å lette på trykket, mener UiS-ansatte
Federica Mogherini sier opp som rektor etter korrupsjonsanklagene
Hva venter vi på?
Mest leste artikler
Direktør med uheldig «klaps» på direktesendt TV
På pulten til historieprofessoren låg ein lapp med beskjed om å rydda
Føler seg avskiltet etter søknad om merittering
Slutt på at ansatte kan bruke Airbnb og Booking.com på jobbreiser
Rektor Mogherini arrestert etter korrupsjonsanklager