Siste fra forsiden:
Siste fra forsiden:
- Siste
- Mest lest
Vitset om tyske turister
Petter Frølich (H) frykter krenkelseshysteri og ber om avklaring på hvor strengt diskrimineringsloven skal tolkes.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
I går kunne Khrono fortelle om professor Svein Larsen som vitset med tyske turister under en forelesning. En tysk student i auditoriet varslet om at vitsen opplevdes som en krenkelse — og fikk en beklagelse fra instituttlederen.
Den beklagelsen burde studenten aldri ha fått, mener stortingsrepresentant fra Høyre, Peter Frølich.
— Helt uavhengig av hvordan diskrimineringsloven skal tolkes, er dette feil behandling av saken fra Universitetet i Bergen sin side, sier Frølich til Khrono.
Instituttleder Anette Harris begrunnet sin beklagelse til studenten med at hun hadde satt seg inn i lovverket.
— Der står det klart at det er nok at man føler seg krenket, uavhengig av intensjonen som ligger bak, sa hun i går.
Nå har Frølich sendt et spørsmål til kulturminister Abid Raja, øverste ansvarlig for diskrimineringsloven, om hvor strengt loven skal tolkes.
— Jeg vil ha en avklaring på om loven skal forstås så firkantet som UiB tilsynelatende legger opp til. Det kan være greit å få den avklaringen, mener Frølich.
Frølich sier at dersom man skal gi etter for studenter som føler seg krenket av vitser i auditoriet, så gir man etter for en kultur man har sett ved amerikanske universiteter.
— Det er bekvemt å love bot og bedring og si at her skal alle trives. Men det som skjer da, er at man gradvis senker takhøyden. Man skaper en kultur der man går rundt på tå hev og er redd for å tråkke noen på føttene. Det er skadelig for samfunn, men særlig skadelig for akademia, sier Frølich.
Politikeren som selv har sittet i auditoriet ved Universitetet i Bergen, sier han har hørt mye rart fra forelesere.
— Vi som har vært gjennom studier har hørt de merkeligste til fra forelesere, men det er en del av undervisningen. Det får man tåle. Er helt uenig hvis rektor mener at dette ikke har med meningsbrytning å gjøre. Dette inngår i pedagogikken. Man får tar sine forelesere med hud og hår, konkluderer Frølich.
Han påpeker at det finnes grenser, men mener at tilfellet Khrono kunne avdekke i går var langt fra den grensen.
— La oss ikke havne der at vi legger oss flate og beklager i øst, vest, sør og nord. Da får vi det krenkelseshysteriet vi ser fra amerikanske universiteter, der undervisere må ha dørene åpne under veiledning for ikke å bli beskyldt for trakassering.
Nylige artikler
Har mottatt 56 klager etter Israel-uttalelsen som skapte mediestorm
OsloMet inngår forlik etter ulovlig printeravtale
Polarisering, sikkerhetstiltak og økende kontroll truer akademisk frihet
Fridtjof Nansens Institutt lander avtaler med Utenriksdepartementet
90 prosent av studentene slipper. Nå kan flere måtte betale studieavgift
Mest leste artikler
Disse studiene ble ikke valgt av noen – derfor står studieplassene tomme
Vi forbereder studentene på en verden som ikke eksisterer
Disse studiene har bare kvinner satt øverst på listen
Epstein hjalp diplomatsønn med å søke studieplass på universitet
Vil endre reglar for opprykk og rekruttering av forskarar