Debatt ● May-Britt Sundal
Fagskoleutdanning er ikke en trussel — den er en mulighet
Vi trenger respekt for ulike profesjoner, og for de ulike veiene som fører til faglig utvikling og bedre tjenester for barna.


Denne teksten er et debattinnlegg. Innholdet i teksten uttrykker forfatterens egen mening.
I kronikken «Bare barnehagelærerutdanning er barnehagelærerutdanning» uttrykker Utdanningsforbundet bekymring for at fagskoleutdanninger kan undergrave barnehagelærerens profesjon.
Vi i Fagforbundet deler ønsket om høy kvalitet i barnehagen, men vi mener det er både mulig og nødvendig å anerkjenne flere veier til kompetanse — også gjennom fagskolen.
Barne- og ungdomsarbeidere er en uvurderlig ressurs i barnehagen. De har fagbrev, praksiserfaring og en nærhet til barna som gir dem en unik rolle i det daglige arbeidet. Når disse fagarbeiderne ønsker å videreutvikle seg faglig, bør vi heie dem frem — ikke begrense dem.
Fagskoleutdanninger er ikke «barnehagelærerutdanning light». De er yrkesrettede, praksisnære utdanninger som bygger videre på fagbrev og erfaring. De gir fordypning i temaer som barn med særskilte behov, flerspråklighet, psykisk helse og traumehåndtering — kompetanse som barnehagene etterspør og trenger.
Vi er enige i at barnehagelærerutdanningen skal være inngangen til pedagogisk lederansvar. Men det betyr ikke at andre utdanningsveier er mindre verdifulle. Tvert imot: Et mangfold av kompetanse styrker laget rundt barnet.
Når fagarbeidere får mulighet til å ta fagskoleutdanning, bidrar det til økt kvalitet, bedre samarbeid og større yrkesstolthet.
Fagforbundet mener at vi må bygge broer, ikke murer. Vi trenger både barnehagelærere og fagarbeidere med videreutdanning. Vi trenger respekt for ulike profesjoner — og for de ulike veiene som fører til faglig utvikling og bedre tjenester for barna.
Nylige artikler
Professor ved UiO anmeldt for rasisme: — Jeg husker ingenting
Parkerte planane om sjukepleieutdanning
Bioingeniører er en beredskapsressurs, men det trengs politisk backing
USA ber studenter gjøre profilen på sosiale medier offentlig før visumsøknad
Professor varsler mot styreleder ved Universitetet i Stavanger
Mest leste artikler
Slakter rektormaleri. — Skandaløst dårlig
Jobber for å hente dansk toppforsker fra USA til Norge
Nå fjernes den omstridte Linné-benken
«Raseforskere» fikk inn artikkel i tidsskrift: — Veldig slepphendt
Ingrid fikk flere hjerneslag. Nå kjemper hun for å få jobbe