Kristiania lanserer ny siviløkonom­utdanning

Elise Lystad
siviløkonom nytt om folk kortnytt høyskolen kristiania handelshøyskolen bi

Høyskolen Kristiania lanserer en ny siviløkonomutdanning med teknologisk profil.

Studiet skal kombinere klassisk økonomi med teknologi, data science og problemløsning, og er ment å møte fremtidens kompetansebehov i arbeidslivet, melder Kristiania i en pressemelding.

– Arbeidslivet etterspør økonomer som kan mer enn regnskap og revisjon. De må forstå data, teknologi og hvordan digitale løsninger skaper konkurransefortrinn, sier Knut-Eric Joslin, prodekan og førsteamanuensis ved School of Economics, Innovation and Technology ved Høyskolen Kristiania.

Den nye utdanningen inkluderer blant annet emner i programmering, cybersikkerhet og dataanalyse, og skiller seg ifølge Kristiania fra andre siviløkonomutdanninger ved å integrere teknologi tettere i faginnholdet.

– Hos oss møtes teknologer og økonomer i et integrert fagmiljø, sier Joslin.

Khrono fortalte nylig om Handelshøyskolen BI som gjør store endringer i sin siviløkonomutdanning. De vil gjøre den mer eksklusiv og går fra 200 til 90 studieplasser per kull, fra løpende opptak til rangert opptak med søknadsfrist og inndeling i mindre grupper. Også BI vil ha fokus på teknologi, blant annet kunstig intelligens.

– Vi vil dele dem opp i mindre grupper, gi dem relevante business-caser, og vi har ambisjoner om en type mentorordning og et høyere innslag av næringslivsaktører som kan bistå med caser og gjesteforelesninger, sier førsteamanuensis og ansvarlig for programmet Christian Andvik til Khrono.

Portrett av Knut-Eric Joslin
Prodekan Knut-Eric Joslin ved Høyskolen Kristiania.
Powered by Labrador CMS