sykepleieutdanning
Studenten ble utestengt – nå har hun vunnet i retten
En student som ikke fikk fortsette på sykepleieutdanningen som følge av to tidligere rusdommer, har nå vunnet over institusjonen og Kunnskapsdepartementet i Oslo tingrett.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Høsten 2020 ble en kvinnelig sykepleiestudent nektet å fortsette studiene etter at institusjonen hun studerte ved fant ut at hun tidligere hadde hatt utfordringer knyttet til rus.
Nå har Oslo tingrett besluttet at studenten likevel får fortsette studiene, skriver Forskerforum.
Kunnskapsdepartementet har på sin side ikke bestemt seg om de ønsker å anke dommen.
Rusfri i 3,5 år
Institusjonen kvinnen studerte ved mente i fjor at det ikke var forsvarlig at kvinnen gikk ut i praksis tre og et halvt år etter at hun ble rusfri.
Dermed måtte hun ta pause fra studiene. Kvinnen har to dommer for narkotika og annen kriminalitet fra 2013 og 2014. Da hun begynte på sykepleiestudiet i 2020, hadde hun vært rusfri i 3,5 år.
Institusjonen mente først at kvinnen skulle få fortsette på studiet, men klagenemnden ved institusjonen var av en annen oppfatning, og vedtok at hun skulle utestenges fra praksisopplæringen, skriver Forskerforum, som har vært i kontakt med studentens advokat.
— For egen del må jeg si at klagenemndenes vedtak bærer mer preg av generelle og standardiserte betraktninger enn individuelle og konkrete drøftelser, skriver advokaten i en e-post til Forskerforum.
Studiestedet sier at hvis dommen blir stående, vil studenten få tilbake studieretten sin, og siden hun allerede har avlagt tre eksamener, får hun en oppdatert utdanningsplan, skriver Forskerforum.

Nylige artikler
– Det er en borgerplikt å dele kunnskapen
Universitetene skal ikke bli beredskapsmotorer — men de må heller ikke stå på sidelinjen
På tide å lette på trykket, mener UiS-ansatte
Federica Mogherini sier opp som rektor etter korrupsjonsanklagene
Hva venter vi på?
Mest leste artikler
Direktør med uheldig «klaps» på direktesendt TV
På pulten til historieprofessoren låg ein lapp med beskjed om å rydda
Føler seg avskiltet etter søknad om merittering
Slutt på at ansatte kan bruke Airbnb og Booking.com på jobbreiser
Rektor Mogherini arrestert etter korrupsjonsanklager