universitetet i innlandet

Vil ta vekk prorektor for samfunns­kontakt

Rektor ved Universitetet i Innlandet vil fjerne stillingen som prorektor for samfunnskontakt. Han mener dette kan dekkes på bedre måte.

Rektor Peer Jacob Svenkerud ved Universitetet i Innlandet ønsker å fjerne stillingen som prorektor for samfunnskontakt fra sitt rektorat.
Publisert

5. februar skal styret ved Universitetet i Innlandet (INN) ta stilling til om stillingen som prorektor for samfunnskontakt skal legges ned, slik rektor Peer Jacob Svenkerud innstiller på.

Forslaget går ut på å fjerne stillingen med tilhørende faglinje fra organisasjonskartet. Oppgavene innen samfunnskontakt legges i stedet inn under prorektor for utdanning og prorektor for forskning (FoU), mens rektor selv vil ta et mer direkte ansvar for samfunnskontakt.

Svenkerud sier til Khrono at dette handler om at han ønsker å styrke samfunnskontakten utover en enkeltperson.

— Dette har vært oppe i styret en gang før, der jeg la fram mine ønsker og fikk fullmakt til å gå videre med saken. Nå legger jeg den fram for styret til beslutning, sier han.

Ine Wigernæs har vært prorektor for samfunnskontakt i snart fire år.

«Udramatisk»

Ine Wigernæs har hatt stillingen som prorektor for samfunnskontakt siden 1. mars 2022, og hennes fireårige åremål går derfor snart ut.

Til Khrono sier hun at endringen oppleves udramatisk.

— Slik jeg forstår det er bakgrunnen for en organisatorisk endring et ønske om å styrke samfunnskontakten utover en enkeltperson. Prorektor for samfunnskontakts virkemidler er oftest også under prorektor utdanning og prorektor FoU, sier hun.

Wigernæs sier videre at samarbeid med omgivelsene blir stadig viktigere, og forventningene fra regionene er spesielt sterke og økende, gitt den rurale plasseringen Universitetet i Innlandet har. 

— Vår erfaring er at samarbeid må ha mer kraft i alle ledd i institusjonen, og det å legge stilling til rektors stab virker klokt all den tid det ikke er en avdeling for samfunnskontakt ved Universitetet i Innlandet, sier hun.

Wigernæs opplyser at hun har en fagstilling videre ved universitetet, dersom hun måtte ønske det.

Vil bli bedre på samfunnskontakt

Bakgrunnen for at saken kommer opp, er en analyse av universitetets organisering av området samfunnskontakt og hvordan ansvaret for området kan bli ivaretatt på en bedre måte. Denne ble lagt fram på styremøtet 16. desember, og Svenkerud fikk da fullmakt til å gå videre med en vurdering om å ta stillingen som prorektor for samfunnskontakt vekk.

I sakspapirene til desembermøtet understreket han at endringen gjaldt organiseringen av området samfunnskontakt og ikke vedkommende som har stillingen i dag.

Selv om prorektor for samfunnskontakt forsvinner, betyr ikke dette at oppgavene og mandatet faller bort, bare at det skal løses innen faglinjene for utdanning og FoU, går det fram av saksframlegget til møtet 5. februar.

— I stor grad er det allerede slik at det er faglinjene for utdanning og FoU som kan beslutte de tiltakene og endringene som trengs for at INN skal være en viktig bidragsyter til vår regions utvikling. Disse faglinjene vil nå også få det formelle ansvaret for å ivareta samfunnskontakt på sine områder, heter det.

Ifølge styrepapirene ber Svenkerud om fullmakt til å forlenge åremålet til dagens prorektor for samfunnskontakt for en kortere periode utover 1. mars, om nødvendig.

Powered by Labrador CMS