tilsyn
13 av 16 små høgskoler hadde mangler i kvalitetsarbeidet
Bare tre oppfylte alle krav til kvalitetsarbeid, viser en tilsynsrunde.
16 små, oftest private høgskoler med et smalt studietilbud, har hatt Nokut (Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen) på tilsyn gjennom en periode på sju år.
13 av dem hadde mangler i sitt arbeid med utdanningskvaliteten. Det handler særlig om manglende rutiner for å evaluere studietilbud og manglende kontroll med om tilbudene oppfyller Nokuts akkrediteringskrav.
— Disse høyskolene står i en særstilling i sektoren. Små fagmiljøer og begrenset kapasitet gjør kvalitetsarbeidet mer sårbart, og det ser vi tydelig igjen i tilsynene, sier Jon Lanestedt, seniorrådgiver i Nokut.
I en rapport analyserer Nokut tilsynene som er gjort med kvalitetsarbeidet ved de 16 små høgskolene, som da tilsynsrunden ble gjennomført ikke var akkreditert som høgskoler. Tilsynene er gjort i perioden 2017—2024.
Samlet utgjør disse 16 høgskolene cirka en tredjedel av antall institusjoner i universitets- og høgskolesektoren.
Tre fikk godkjent på alt
Høgskolen for ledelse og teologi, Kriminalomsorgens høgskole og utdanningssenter (Krus) og Oslo Nye Høgskole var de tre eneste som tilfredsstilte alle krav.
13 høgskoler hadde enten vesentlige eller enkelte mangler.
Høgskulen for grøn utvikling, Lillehammer Institute of Music Production and Industries (Limpi) og NSKI Høyskole hadde vesentlige mangler, mens 10 høgskoler hadde enkelte mangler.
De 10 er Atlantis Medisinske Høgskole, Bergen Arkitekthøgskole, Høyskolen Barratt Due, Høyskolen for dansekunst, Høyskolen for yrkesfag, Noroff University College, Norsk barnebokinstitutt, Norsk Gestaltinstitutt Høyskole, Skrivekunstakademiet og Steinerhøyskolen.
Fikk frist for å rette opp
Ved «enkelte mangler» får institusjonen tre til tolv måneders frist for å rette opp mangler, ved «vesentlige mangler» tolv måneder.
Noen av de 16 høgskolene har søkt og fått institusjonsakkreditering etter tilsynsrunden. Det gjelder Bergen arkitekthøgskole som ble akkreditert som høgskole i oktober 2024, mens Steinerhøyskolen ble akkreditert som høgskole i desember 2025. Høyskolen for ledelse og teologi er også blitt akkreditert som høgskole. Et godkjent kvalitetssystem er et av kravene for å bli akkreditert som høgskole.
Ikke manglende vilje
I analysen som Nokut har gjort av tilsynene pekes det på små fagmiljøer, få ansatte og begrensede ressurser som gjør det vanskelig å etablere og holde ved like det systematiske arbeidet med utdanningskvalitet.
Flere av høgskolene har bakgrunn fra fagskolesektoren og relativt kort erfaring med høyere utdanning, og ifølge rapporten er dette noe som kan påvirke både kjennskapen til regelverket og organisering av kvalitetsarbeidet.
— Vi ser også at kvalitetsarbeidet ved flere høgskoler har svak strategisk forankring, og i noen tilfeller oppleves mer som et krav utenfra enn som et verktøy for egen utvikling, går det fram av rapporten.
Ifølge analysen handler utfordringene ikke først og fremst om manglende vilje, men om rammebetingelser og kapasitet.
— Målet er at kvalitetsarbeidet skal være noe institusjonene bruker aktivt i utviklingen av studiene sine. Da må arbeidet være tilpasset både størrelsen på institusjonene og ressursene de faktisk har, sier Lanestedt.

Nylige artikler
Når debatten om vitenskap blir personlig – og hvem som egentlig taler for forskningen
13 av 16 små høgskoler hadde mangler i kvalitetsarbeidet
Florida fjerner sosiologi fra pensum
Antimuslimske budskap er ikke legitim institusjonskritikk
Oppfordrer til sensurnekt
Mest leste artikler
Redaktør går hardt ut mot bønnerom og muslimer ved kristen høgskole
Psykologistudentene studerer 1750 timer for lite
Forskere er Norges lykkeligste arbeidstakere
Stipendiat og veileder publiserte artikkel med falske referanser
Studenter på deltid i et fulltidsstudium