Debatt ● Sondre Norman Eik-Nes og Mats Lauring
Er Norsk Studentorganisasjon blitt for Oslo-sentrert?
Fem av seks innstilte kandidater er tilknyttet hovedstaden. Samtidig har det blitt foreslått å legge alle landsstyremøter til Oslo, og organisasjonens kontor ligger allerede der. Det må vi kunne stille spørsmål ved.

Denne teksten er et debattinnlegg. Innholdet i teksten uttrykker forfatterens egen mening.
Landsmøtet i Norsk studentorganisasjon, ofte omtalt som «vårens vakreste eventyr», nærmer seg med stormskritt. Kanskje er det nettopp derfor landsmøtet får denne betegnelsen. Et slikt høydepunkt bærer alltid med seg forventninger.
Forventninger til hva som skal skje i løpet av tre intensive dager i Tønsberg. Forventninger til hvem man skal møte, både gamle kjente og nye ansikter. Og ikke minst forventninger til at man, i løpet av disse dagene, kan få gjennomslag for politikk som betyr noe. For oss, for vår delegasjon og for studentene vi representerer.
Men landsmøtet handler ikke bare om politikk. Det handler også om valg.
Et nytt arbeidsutvalg skal velges, og diskusjonen om valgkomiteens innstilling har allerede satt sitt preg på debatten. Norsk studentorganisasjon har ved flere anledninger blitt kritisert for å være for Oslo-sentrert. Da valgkomiteens innstilling ble lagt frem, var det for mange som å helle bensin på et allerede brennende bål.
Kritikken er ikke vanskelig å forstå. Fem av seks innstilte kandidater er tilknyttet hovedstaden. Samtidig har det blitt foreslått å legge alle landsstyremøter til Oslo, og organisasjonens kontor ligger allerede der.
Det er derfor legitimt å stille spørsmålet: Er Norsk studentorganisasjon i ferd med å bli for Oslo-sentrert?
Samtidig er vi nødt til å se på omstendighetene. En nasjonal interesseorganisasjon for studenter skal påvirke nasjonal politikk.
Hvis studenter utenfor de største byene opplever at avstanden til organisasjonen blir for stor, er det et problem vi må diskutere.
Den politiske beslutningsmakten i Norge er i stor grad samlet i Oslo. Det sier seg derfor nesten selv at organisasjonen også må være til stede der. Å drive interessepolitikk utelukkende digitalt, via Teams-møter og e-poster, er rett og slett ikke tilstrekkelig. Skal man påvirke, må man være til stede der beslutningene tas.
Når det gjelder valgkomiteens innstilling, er det også nødvendig å se helheten. Å sitte i arbeidsutvalget i Norsk studentorganisasjon innebærer i praksis å flytte til Oslo i ett år. For mange studenter er det et stort steg. For noen er det kanskje et for stort steg.
Dette handler ikke om engasjement. Det handler ikke om vilje. Og det handler heller ikke om hvor mye man ønsker å bidra. Det handler om alt rundt.
Om venner og familie. Om økonomi. Om trygghet. Om livet man allerede har bygget opp et annet sted i landet.
Derfor er det ikke nødvendigvis overraskende at flere av kandidatene som stiller til slike verv allerede har en tilknytning til hovedstaden.
Likevel er det viktig å ta kritikken på alvor. Studentbevegelsen skal representere studenter fra hele landet, fra de største universitetene til de minste studiestedene.
Hvis studenter utenfor de største byene opplever at avstanden til organisasjonen blir for stor, er det et problem vi må diskutere.
Vi er helt enige, vi håper det kommende året vil gi et enda sterkere fokus på distriktene og på bredden i norsk studentliv.
Samtidig er vi glade for én ting: at valgkomiteen først og fremst vurderer kompetanse, erfaring, kunnskap og politiske visjoner og ikke postnummer.
For til syvende og sist er det kanskje nettopp det som bør veie tyngst når studentene velger sine nasjonale tillitsvalgte.
Nylige artikler
Er Norsk Studentorganisasjon blitt for Oslo-sentrert?
Kvinner og unge forskere rammes hardest av Trumps forskningskutt
Østfold får sin første nærings-ph.d. — Enormt heldig
Hvem skal bli fremtidens tannleger?
Bytte fagforening? Da bør du gjøre det før 1. mai
Mest leste artikler
Søknaden ble vraket. Klage ga ny sjanse og tommel opp
Stipendiatens tidligere veileder krevde at avhandlingen skulle underkjennes
Store forskjeller mellom de mest og minst fornøyde studentene i sykepleie
Disse henter mest og minst fra Forskningsrådet
Forskningsetikk: Dette synes forskere er mest uakseptabelt å gjøre