rekruttering

Kristin Vinje ønsker nytt åremål som Nokut-direktør

Nokut har lyst ut stillingen som Nokut-direktør, som blir ledig 1. september. Dagens direktør, Kristin Vinje, sier hun kommer til å søke.

Kristins Vinjes åremål som adm.dir. i Nokut går ut 1. september 2026. Hun ønsker å fortsette i stillingen.
Publisert

Kristin Vinje (62) nærmer seg slutten på sitt seksårige åremål som administrerende direktør i Nokut (Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen).

Nå har Nokut lyst ut stillingen med søknadsfrist 17. februar og med tiltredelse 1. september 2026. Åremålet er fortsatt på seks år.

«Ja, jeg skal søke»

Vinje har mulighet for å søke om et nytt åremål, og sier på spørsmål fra Khrono at hun kommer til å søke.

— Ja, jeg skal søke. Stillingen som administrerende direktør i Nokut er svært meningsfull, og det er ingen hemmelighet at jeg ønsker å fortsette i stillingen, sier hun.

Vinje startet i jobben 1. september 2020 og kom da fra stillingen som dekan ved Høyskolen Kristiania. Hun overtok etter nåværende direktør i kunnskapssektorens tjenesteleverandør Sikt, Terje Mørland, som hadde vært Nokut-direktør i 12 år.

Tidligere har Vinje blant annet vært visedekan for innovasjon og samfunnskontakt ved Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet ved Universitetet i Oslo. Fra 2013—2017 var hun innvalgt på Stortinget for Høyre, der hun satt i kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, og fra 2009 til 2013 var hun finansbyråd i Oslo.

I oktober 2025 ble hun valgt til visepresident i den europeiske organisasjonen for kvalitetssikringsorganer i høyere utdanning, ENQA.

Må ha master

Ifølge utlysningen ser Nokut etter en person med minimum fullført mastergrad, som er en tydelig, trygg og strategisk leder med relevant erfaring med ledelse av kunnskapsmedarbeidere og med en sterk formidlingsevne. Vedkommende må ha inngående kjennskap til det norske utdanningssystemet og god kunnskap om både universitets- og høyskolesektoren og fagskolesektoren, heter det.

Ifølge utlysningen vil det dessuten være en fordel med kjennskap til europeisk utdanningspolitikk og internasjonalt arbeid med akkreditering og kvalitetssikring.

I 2020 var det 19 søkere til stillingen, deriblant daværende tilsynsdirektør Øystein Lund.

Powered by Labrador CMS