epstein-avsløringene

E-postadresse fra NTNU dukket opp i Epstein-dokumentene

6. april 2018 sendte advokat Kåre Idar Moljord en av mange e-poster til Jeffrey Epstein. Akkurat denne e-posten ble tilsynelatende sendt fra en NTNU-adresse.

Helgasetr sett innenfra Bygget huser Institutt for sosialt arbeid ved NTNU
En e-post sendt til Jeffrey Epstein har skapt forvirring på NTNU, her representert ved Helgasetr i Trondheim.
Publisert

Advokat Kåre Idar Moljord, som bisto Terje Rød-Larsen med det mye omtalte boligkjøpet på Frogner i 2018, sendte mange e-poster til den dømte, og nå avdøde, sexforbryteren Jeffrey Epstein.

Leilighetskjøpet har kommet i medienes søkelys fordi prisen på leiligheten, som ble kjøpt fra den tidligere skipsreder Morits Skaugen, bare var på 14 millioner kroner, noe som var langt under markedsverdien på rundt 25 millioner kroner.

Middelaldrende mann med grått hår foran mørk bakgrunn
Dette bildet ble tatt av Jeffrey Epstein i forbindelse med en arrestasjon i 2006.

— Betydelig press

Skaugen har nylig uttalt at salget ikke skjedde frivillig, og NRK har omtalt hvordan Jeffrey Epstein presset Skaugen til å selge leiligheten til Rød-Larsen og hans kone Mona Juul.

— Jeg opplevde betydelig press fra Epstein, som jeg tok klar avstand fra, og saken har vært, og er fortsatt, dypt belastende for meg personlig, har Skaugen sagt til NRK.

Terje Rød-Larsen og ektefellen hans, tidligere ambassadør Mona Juul, er siktet for henholdsvis medvirkning til grov korrupsjon og grov korrupsjon.

Tidligere i februar ble det også klart at advokat Kåre Idar Moljord trekker seg fra Finanstilsynsklagenemnda i kjølvannet av opplysningene som er kommet fram i saken med leilighetskjøpet.

Moljord hadde flere e-postutvekslinger med Jeffrey Epstein, og i en av e-postene skriver Epstein til Moljord at han «strammer tauet sakte» rundt Morits Skaugen.

Advokaten har uttalt til NTB at han ikke er bekymret for nærmere undersøkelser rundt bistanden han ga Terje Rød-Larsen og Mona Juul i forbindelse med leilighetskjøpet.

NTNU-adresse

I en av e-postene som Moljord har sendt til Jeffrey Epstein, datert kvelden den 6. april 2018, stiller den norske advokaten Epstein spørsmål om det er noe framgang.

«Jeff, any progress today?», spør Moljord.

Khrono understreker at spørsmålet fra Moljord ikke handler om hvorvidt det er framgang i forbindelse med at» tauet strammer seg sakte» rundt Morits Skaugen, men om det er noe generell framgang i boligkjøp-saken.

Her er den aktuelle e-posten.

Det spesielle er at e-posten er sendt fra adressen «kare.mol@ntnu.no».

Epstein svarer Moljord med å spørre om han har et faksnummer, før dialogen ender i mer eller mindre ingenting.

I det amerikanske justisdepartementets søkesystem er e-postadressen «kare.mol@ntnu.no» sladdet. Søker man derimot på «NTNU» i søkedatabasen Jmail, finner man den aktuelle e-posten.

Jmail er et journalistisk initiativ som har samlet og gjort dokumenter knyttet til Epstein-saken søkbare, basert på rettsdokumenter som allerede er offentliggjort. Se faktaboks.

FAKTA

Jmail

  •  En nettbasert, søkbar database som organiserer offentliggjorte dokumenter fra Jeffrey Epstein-saken i et grensesnitt som ligner e-postverktøyet Gmail. 
  • Tjenesten ble utviklet og lansert i november 2025 av de to unge programvarutviklerne og teknologigründerne Riley Walz (24) og Luke Igel (26).
  • Databasen samler og strukturerer allerede frigitte rettsdokumenter og e-poster for å gjøre Epstein-materialet mer tilgjengelig og brukervennlig. 

Det amerikanske justisdepartementets søkedatabase er derimot en statlig, formell publiseringskanal for dokumenter som er frigitt gjennom rettsprosesser eller innsynsbegjæringer.

— Dette må være en teknisk feil i databasen du søker i, skriver Kåre Idar Moljord i en tekstmelding til Khrono.

— Dette var merkelig. Jeg har aldri hatt en e-postkonto tilknyttet NTNU. Jeg foreslår at du tar kontakt med NTNU om dette, skriver advokaten videre.

Khrono har henvendt seg til en av utviklerne av Jmail, Riley Walz, med en rekke spørsmål om Jmail og eventuelle feil i databasen. Vi har foreløpig ikke fått svar.

Advokat Kåre Idar Moljord skjønner ikke noe av

NTNU: — Rar adresse

Når Khrono tar kontakt med Jan Erik Kaarø i NTNUs kommunikasjonsavdeling, bekreftes det at Kåre Idar Moljord ikke har vært ansatt ved NTNU og at han heller ikke er medlem i universitetets alumniorganisasjon.

— E-postadressen er også noe rar. Hadde han vært student ville han fått en adresse med etternavnet «@stud.ntnu.no». Hadde han vært alumn ville en adresse ha blitt opprettet på formen «@alumni.ntnu.no». «Kare.mol@ntnu.no» samsvarer heller ikke med formatet som vi i dag bruker ved tildeling av adresser til ansatte. I dag ville vi ha skrevet navnet fullt ut, slik: «kare.i.moljord@ntnu.no», forklarer Kaarø.

Selv om NTNU ikke finner spor av den aktuelle e-postadressen i deres systemer, tar Kaarø forbehold om at NTNU er en stor organisasjon som har vært gjennom mange omorganiseringer.

— Hvis han for lenge siden i en periode har vært engasjert som for eksempel professor II eller som gjesteforsker, *kan* det være at det ble opprettet en slik adresse for ham som siden er blitt slettet på grunn av GDPR-regler, sier Kaarø, før han anbefaler Khrono å høre med Kåre Idar Moljord direkte.

— Vi sjekker uansett litt videre internt hos oss, sier Kaarø til slutt.

Powered by Labrador CMS