Debatt ● Sveinung Skule og Carl Endre Espeland Ikke kall det bachelor og master før vi vet hva vi snakker om
Debatt ● Carl Endre Espeland NHO Elektro tar feil om finansieringssystemet for fagskolene. HK-dir svarer
Debatt ● Kathrine Bjelke Nielsen Vi bør øke kunnskapen om hva kompetanse fra fagskole er Skal vi bruke mest energi på å dyrke forskjellene i utdanningssystemet eller løse bemanningskrisen i helsevesenet — sammen?
Vi trenger bedre samspill mellom akademisk og yrkesfaglig høyere utdanning I stedet for å skape et kunstig skille mellom ulike typer høyere utdanning, er tiden er inne for at Norge oppdaterer det nasjonale kvalifikasjonsrammeverket for å inkludere høyere yrkesfaglig utdanning.
Vi trenger et klart skille mellom høyere utdanning og høyere yrkesfaglig utdanning Kompetansen til helsefagarbeidere er viktig — og den må vernes selv om det er mangel på sykepleiere.
Lavere andel med yrkesfag i Norge enn i OECD-land Norge har en lav andel som har fagbrev eller fagskole som høyeste fullførte utdanning, sammenlignet med OECD, ifølge ny rapport.
Sterk vekst i nettbasert utdanning, men berre halvparten fullfører Andelen studentar som følger nettbasert undervisning auka til 60 prosent, står det i Tilstandsrapporten for høgare yrkesfagleg utdanning.
Har gyldig bachelor, men OsloMet vil ikke godta den Marta Maria Naged Castro har bachelor, men OsloMet mener den ikke er gyldig for pedagogisk utdanning. Nå klager hun på avslaget.
Norge trenger flere med høyere yrkesfaglig utdanning Høyere yrkesfaglig utdanning får ikke den anerkjennelse innenfor dagens nasjonale kvalifikasjonsrammeverk for livslang læring som det faktiske læringsutbyttet ofte tilsvarer, skriver Tuset, Hågensen og Kvadsheim.
Alle heier på yrkesfag, men … Høyere yrkesfaglig utdanning trekkes frem som vesentlig for å møte kompetansebehovet i fremtida, men i det norske utdanningssystemet er fagskoleutdanning bokstavelig talt skjøvet ut på sidelinja.
— Vi kan ikke automatisk prioritere ned humaniora og samfunnsvitenskap Akademikernes leder mener humaniora og samfunnsvitenskapelige fag er helt sentrale for å lykkes med en bærekraftig omstilling, slik statsråden har bestilt i utsynsmeldingen.
Enorm pågang på ny SFO-utdanning — fem søkere til hver studieplass Fagskolen Medlearn tenkte 30 studieplasser måtte holde for det flunkende nye tilbudet innen høyere yrkesfaglig utdanning. Nå har de mottatt over 150 søkere.
— Trenger langt flere som jobber med hendene enn folk i HR Stadig flere velger seg en fagskoleutdanning. — Jeg kaller vår skole for universitetet for de kloke hendene, sier fagskolerektor.
Regjeringa lovet 1000 nye fagskoleplasser. Ingen å finne i budsjettet Fagskolene er nesten ikke nevnt i regjeringas forslag til revidert nasjonalbudsjett.
Fagskolene litt ned. Her er det flest søkere per plass Onsdag kom søkertallene til fagskolene. Se hvem som topper listene.
Klart for innrykk: «Fagskolene er det distriktshøgskolene var» Fagskolene er modne for å levere bachelor-utdanning på egen kjøl, men vil ikke bli akademisert.
Satser på fagskoler for å dekke utdanningsbehov Regjeringen vil trappe opp satsingen på fagskoler og har bedt om en rapport om fagskolenes rolle for å dekke kompetansebehovet framover.
Nylige artikler
Frå trafikklæraropplæring til isbjørnkurs på Svalbard
Hvorfor får laboratorieteorien fortsatt oppmerksomhet?
43 ansatte i Østfold blir tilbudt sluttpakke eller må over i ny stilling
UiO svarer: — Ser svært alvorlig på saken
Kunsthøgskolen har ikke hatt en eneste fuskesak på fem år
Mest leste artikler
Jobber for å hente dansk toppforsker fra USA til Norge
Slakter rektormaleri. — Skandaløst dårlig
Professor ved UiO anmeldt for rasisme: — Jeg husker ingenting
«Raseforskere» fikk inn artikkel i tidsskrift: — Veldig slepphendt
Ingrid fikk flere hjerneslag. Nå kjemper hun for å få jobbe