Debatt ● Seks forskningsorganisasjoner Norge trenger både banebrytende grunnforskning og næringslivsforskning
Debatt ● Åtte forskningsorganisasjoner Mer forskningsmidler fra stiftelser og fond? Slik kan det gjøres.
Arendalsuka Førstereis til Arendalsuka: Fra skepsis til begeistring «Jeg reiser med blanda følelser og lave forventninger», skrev leder i Forskerforbundet Steinar Sæther på sin Facebook-vegg før avreise Arendal.
Melding til UHR: Ta oss med! Slipp oss inn! I krevende tider med store omstillinger er det viktig at de ansattes representanter er involvert. Det gir bedre resultater.
Elleve tiltak som vil forbedre forskningssystemet Stortingsmeldingen om forskningssystemet som behandles i Stortinget i disse dager, mangler paradoksalt nok forskerperspektivet. Det kan politikerne gjøre noe med. Her er våre forslag.
Vendte underskudd til overskudd I 2022 gikk 16 universiteter og høgskoler med underskudd. I 2024 var det bare seks, viser ferske tall fra statsregnskapet. Negativt driftsresultat på en halv milliard er snudd til nær 400 millioner kroner i positivt resultat.
Små fag, stor betydning Vi vil utfordre regjeringen til å etablere en ordning som ivaretar truede fag og studietilbud av nasjonal betydning.
Kunnskapssektoren trenger én ting i 2025 Etterlyst i stortingsvalgåret 2025: Politikere som prioriterer å gi forskere og kunnskapsarbeidere litt arbeidsro.
Steinar A. Sæther valgt som ny leder i Forskerforbundet Historieprofessor Steinar A. Sæther og professor i samfunnsfag Hilde Gunn Slottemo er nyvalgt lederduo i Forskerforbundet.
Nylige artikler
Når vi bruker penger på sensur, mister studentene noe annet
Får ny periode som rektor for arkitektur og design
Domstol: Ikke nok bevis til å permittere professor for seksuell trakassering
Trump-administrasjonen saksøker Harvard på nytt
NTNU lanserer nytt KI-verktøy. — Tryggeste i Norge
Mest leste artikler
Store deler av artikkelen var plagiat: — Ikke veldig alvorlig
Verdenskjent skoleforsker granskes for fusk
Professor åtvarar mot ukultur som kan korrumpere universitetet
Mener UiO driver bevisst hemmelighold for å redde eget omdømme
Forsvarets høgskole skal tilby master i krigføring