Søker seg til yrker
med lite jobber

Publisert

OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

— I år er det en tendens til at flere unge satser på utdanning hvor det er vanskelig å få arbeid, sier arbeidsmarkedsforsker Nils Martin Stølen i SSB til Bergens Tidende. Men han understreker at både for den enkelte og samfunnet er det mer fornuftig enn at de går ledige.

—Fremover er det grunn til å tro at det blir knapphet på faglært arbeidskraft rettet inn mot håndverk, bygge- og anleggsvirksomhet og de delene av industrien som ikke har med leveranser til oljevirksomheten å gjøre. Videre kan det fortsatt bli utdannet for få helsefagarbeidere, sykepleiere og delvis en del andre grupper helsepersonell samt lærere i grunnskolen, sier Stølen til BT.

(Tor Arne Fanghol / Khrono)

Kortnytt

Smått og stort om høyere utdanning og forskning

  • Åpner studentboliger for elever

    Hilde Kristin Strand

    Nordland Fylkeskommune og Studentinord har inngått en avtale der videregåendeelver kan få plass i studenthybler. Det skriver Bodø Nu.

    – Dette er et tiltak for å motvirke frafall og fremme trivsel, sier Lise Henriette Rånes (H), fylkesråd for utbygging og eiendom, i Nordland.

    Bodø er byen i Nordland fylke som har flest videregående elever som bor på hybel. I tillegg har de høgest leiepriser.

    – Dette tilbudet er hovedsakelig for elever på første trinn på videregående, sier Audun Bjølgerud i Studentinord.

    Det er 30 av 1100 hybler som er satt av til elever ved videregående skole.

    I år er det rekordmange som har søkt videregående skole i Bodø, på grunn av et stort kull 16-åringen. Samtidig klarer ikke Nord universitet å fylle studentboligene med studenter.

    – Vi har færre søkere enn i tidligere år, så det står flere boliger ledig, sier leder for boligutleie i Studentinord, Monica Jotun, til Avisa Nordland.

  • Æresforskar i Australia

    Hilde Kristin Strand

    Siv M. Gamlem, professor ved Høgskulen i Volda, er utnemnd til Honorary Fellow (æresforskar) ved forskingssenteret for vurdering og evaluering (AERC) på Universitetet i Melbourne. Det melder høgskulen på eigne nettsider.

    Universitetet i Melbourne er rangert som eit av dei tjue beste i verda i ei fersk rangering (QS World University Rankings).

    – Det var både gledeleg og litt overveldande å få vite at eg var tildelt denne æra. Eg er audmjuk og takksam – og svært glad for samarbeidet med dyktige forskarar ved AERC, seier Gamlem.

    Professor Gamlem, som til dagleg forskar og underviser ved Institutt for pedagogikk og leier forskingsgruppa Læringsprosessar og vurderingshandlingar på HVO, forskar spesielt på tilbakemelding som fremjar læring, og korleis vurdering kan både støtte og hemje læring i skulen.

  • Første studentdrevne rakettoppskyting

    Hilde Kristin Strand

    Om få uker skytes raketten Heimdall opp fra øyene Tarva utenfor Trøndelag. Dette blir først studentdrevne rakettoppskytning av en avansert rakett fra norsk jord. Det skriver Gauldalsposten.

    Hastigheten blir på rundt 1.800 kilometer i timen. Raketten skal 5.500 meter til værs.

    – Vi har lenge hatt en drøm om å kunne skyte opp fra norsk jord. Nå ligger alt til rette for at det kan skje, sier Joachim Schmidt, som er leder for NTNU-studentorganisasjonen Propulse, til Nordsec.

    Også studenter fra Universitetet i Agder har noe å skyte opp, skriver NRK. De skal skyte opp en satelitt.

    Satellitten er utstyrt med sensorer som skal måle akselerasjon, temperatur og luftfuktighet under oppskytingen. Målet er å teste teknologi og samle erfaring før en fremtidig satellitt skal i bane.

  • Evakuerer Høgteknologi­senteret i Bergen

    Ragnhild Bjørge

    I Bergen har naudetatane rykkt ut til Høgteknologisenteret etter at det er kome meldingar om gassalarm. Det melder både BT og BA.

    Ifylgje operasjonsleiar Ingrid Teigland Tepstad i politiet evakuerer dei bygget og brannvesenet undersøkjer området.

    Vaktkommandør Trond Landaas i brannvesenet seier til BA at dei vart varsla etter at nokon kjende gasslukt i bygget.

  • Ny universitetsdirektør på NMBU

    Elise Lystad

    Universitetsstyret ved NMBU har ansatt Per Eirik Lund som ny universitetsdirektør, skriver de i en pressemelding.

    – NMBU har et sterkt renommé nasjonalt og internasjonalt. Både bærekraftsprofilen og det tydelige studentfokuset motiverte meg til å søke. Jeg har fulgt NMBU fra sidelinjen over flere år, og er stolt og glad over at jeg nå får muligheten til å bidra til å videreutvikle organisasjonen videre i tett samspill med rektorat, tillitsvalgte og øvrig ledelse, sier Lund.

    Lund kommer fra stillingen som direktør for administrative fellestjenester på USN, Tidligere har han vært personaldirektør, fakultetsdirektør og leder for rektors stab ved USN og tidligere Høgskolen i Vestfold.

    – I prosessen har styret vært opptatt av å finne en samlende, tydelig og strategisk sterk leder med solid erfaring fra komplekse kunnskapsorganisasjoner. Vi mener å ha funnet den

    rette personen til å lede NMBUs administrative virksomhet i en tid med både omstilling og store ambisjoner, sier styreleder Hanne Refsholt.

    Universitetsdirektøren vil inngå i universitetets toppledelse og ha sekretariatsansvar for universitetsstyret. Den nye direktøren skal samarbeide tett med rektor for å iverksette og følge opp styrets vedtak.

    Lund starter som universitetsdirektør den 1.november 2025.

    Per Eirik Lund
  • UiT-rakett skutt opp i rommet

    Elise Lystad

    UiT Norges arktiske universitet har deltatt på en vellykket oppskytning av en forskningsrakett. Det melder Vesterålen Online.

    — Jeg er rett og slett fantastisk stolt av teamet mitt og samarbeidet med UiT. Til sammen fikk vi dette til å virke helt knirkefritt, sier Kolbjørn Blix, leder av Andøya Space Sub-Orbital i en pressemelding.

    Raketten ble skutt opp 5. juli klokken 08:00 om morgenen, norsk tid. Den fløy opp til mesosfæren, og landet etterpå i havet, der den ble plukket opp igjen av forskerne med båt.

    UiT har konstruert flere avanserte eksperimenter og instrumenter om bord i forskningsraketten. Forskere fra Universitetet i Oslo, Meteorologisk institutt ved Universitetet i Stockholm, og Institutt for Atmosfærisk Fysikk i Tyskland har også deltatt i samarbeidet.

  • UiT lyser ut ni lederstillinger

    Hege Larsen

    UiT Norges arktiske universitet skal ansette to viserektorer, seks dekaner og direktør for Norges arktiske universitetsmuseum og akademi for kunstfag. Alle stillingene er nå utlyst.

    I tillegg er prorektorer allerede ansatt, Rikke Gürgens Gjærum som prorektor for utdanning og Jørgen Berge som prorektor for forskning og utvikling. De skal tiltre samtidig som Dag Rune Olsen tar fatt på sin andre periode som ansatt rektor ved UiT 1. august.

    Nå er det stillingene som viserektor for formidling og viserektor for region og samfunn som er utlyst. Disse skal tiltre 1. januar 2026.

    Fra samme tidspunkt skal UiT ha nye dekaner ved alle sine seks fakulteter.

    – Vi ser etter personer som brenner for å gjøre en forskjell. UiT er en institusjon med et stort samfunnsansvar, og vi trenger visjonære personer som kan bidra til å videreutvikle vårt arbeid med forskning, utdanning og formidling. Dette er en unik mulighet til å bli en del av et sterkt og fremtidsrettet lederteam, sier rektor Dag Rune Olsen.

    Dag Rune Olsen, rektor UiT
    Dag Rune Olsen, tar fatt på sin andre periode som rektor ved UiT 1. august.
  • Nobelprisvinner Ivar Giæver fra Bergen er død

    Solveig Mikkelsen

    Nobelprisvinner Ivar Giæver er død, 96 år gammel, skriver Bergens Tidende og NTB.

    Giæver ble født i Bergen i 1929, men familien flyttet tidlig til Toten. I siste del av 1950-tallet flyttet han til USA.

    Sammen med Leo Esaki og Brian Josephson ble Giæver tildelt nobelprisen i fysikk i 1973. Prisen fikk de for arbeidet med elektron-tunnelering.

    NTNU utnevnte norsk-amerikaneren til æresdoktor i 1985.

    Giæver engasjerte seg etter hvert i Klimarealistenes vitenskapelige råd og stilte seg tvilende til at klimaendringer var menneskeskapte, skriver Bergens Tidende.

    Urnenedsettelsen skjer på Hoff kirkegård i Østre Toten, står det i dødsannonsen som ble publisert i Aftenposten torsdag.

  • EU lanserer nettakademi og stipender for kvantevitenskap

    Kristin Nordby

    Torsdag 2. juli lanserte EU en ny strategi for kvantevitenskapsatsing.

    Portrett av Virkkunen
    Henna Virkkunen, vise-president og kommisær for teknologisuverenitet, sikkerhet og demokrati mener EU har alt som trengs for å forbli ledende innen kvantevitenskap.

    — Med den raske utviklingen innen kvantevitenskap står vi på terskelen til noen av de mest banebrytende vitenskapelige og teknologiske gjennombruddene, sier EU-kommissær for teknologi, sikkerhet og demokrati Henna Virkkunen i en pressemelding.

    Som en del av strategien for kvantevitenskap, vil EU i 2026 lansere det nettbaserte European Quantum Skills Academy.

    Kvantevitenskap er studiet av naturens minste byggesteiner og deres oppførsel, basert på kvantemekaniske prinsipper. Faget inngår i studier som fysikk, ingeniørfag, informatikk, materialteknologi og matematikk, og danner grunnlag for blant annet kvantedatamaskiner og kvantesensorer.

    Akademiet vil fremme samarbeid mellom akademia, opplæringsinstitusjoner, forskningsmiljøer og industripartnere for å utvikle og tilby tverrfaglige utdanningsprogrammer og enkeltstående opplæringsmoduler.

    Programmene vil tilby pensum på master og doktorgradsnivå og benytte det europeiske studiepoengsystemet (ECTS). Egne stipendordninger følge med programmene. Akademiet vil være ønsker å tiltrekke seg talenter fra og utenfor EU. På lang sikt ønsker EU å etablere flere nettbaserte akademier i ulike EU-land.

    EU vil også starte et pilotprosjekt med kvantelærlinger for å gi talenter praktisk erfaring.

    Allerede i 2025 vil det etableres en pilot for å matche forskere med kvantegründerbedrifter kalt Researchers-in-Residence.

    Det skal også etableres et mobilitetsprogram for kvanteforskere og doktorgradsstipendiater.

    Strategien har også som mål å øke mangfoldet og redusere kjønnsgapet innen kvantejobber.

    Tidligere samme dag lanserte EU ny strategi for livsvitenskap.

  • En av tre studenter får ny eksamenskarakter etter klage

    Elise Lystad

    Nesten én av fire studenter fikk bedre karakter etter å ha klaget, viser tall samlet av TV 2.

    63 prosent av de som klaget beholdt karakteren, og en av ti gikk ned i karakter.

    Det er forskjellig fra studiested til studiested hva som skjer med klagen.

    Ved Universitetet i Oslo, som behandlet 4925 klager, gikk 30 prosent opp i karakter. Ved NTNU, som behandlet 10.343 klager, var det 22 prosent som gikk opp i karakter, og ved Universitetet i Sørøst-Norge var det kun 17 prosent som gikk opp i karakter.

  • Politihøgskolen med nysatsning i Bodø

    Joar Hystad

    Politihøgskolen (PHS) i Bodø starter videreutdanning innen bekjempelse av fiskeri- og miljøkriminalitet, skriver Fiskeribladet.

    Det første studiet starter opp i desember i år og er nettbasert. I juni 2026 starter fiskerikrimstudiet, som er samlingsbasert.

    Målgruppen for utdanningen er påtalejurister, politi og kontrolletater som Fiskeridirektoratet, Tolletaten og Kystvakten.

    I mange år hadde politihøyskolen et liknende tilbud om videre utdanning innen bekjempelse av fiskeri og miljøkriminalitet. De siste årene har tilbudet ligget i brakk, men fra høsten er det satt av penger til å sette i gang, skriver Fiskeribladet.

  • Hun skal lede bærekraftssatingen i SiO

    Joar Hystad

    Jennifer Lamson startet i jobben som leder for bærekraft i Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus (SiO) 1. juni.

    — Jeg gleder meg til å jobbe med og for studenter som er opptatt av bærekraft og fremtidens ressurser, sier Lamson i en pressemelding fra SiO.

    Hun kommer fra stillingen som bærekraftansvarlig i Höegh Eiendom, og har tidligere vært seniorrådgiver i Evotek AS og energi- og miljørådgiver i Reinertsen AS.

    Som bærekraftansvarlig i SiO vil Lamson ha ansvaret for å utvikle og implementere SiOs bærekraftstrategi og støtte ledere i arbeidet.

    I SiOs nye strategi er bærekraft løftet frem som en av tre hovedambisjoner, med mål om å vektlegge bærekraft i alle beslutninger og prosesser.

    — Med sin brede erfaring og engasjement for bærekraft er Jennifer et verdifullt tilskudd til SiO, sier Fredrik Refsnes, direktør Samfunn og Bærekraft i SiO.

  • Slutter ved OsloMet — blir VID-dekan

    Joar Hystad

    Trine Møgster Jørgensen er ansatt som ny dekan for Fakultet for helsevitenskap hos VID vitenskapelige høgskole. Hun vil begynne i stillingen 1. oktober.

    Det skriver VID i en pressemelding.

    Jørgensen kommer fra stilling som avdelingsleder og førsteamanuensis ved OsloMet, Avdeling for prehospital akuttmedisin.

    Hun vil erstatte nåværende dekan Elisabeth Jeppesen, som etter sin åremålsstilling begynner som prorektor for utdanning og samfunnskontakt ved Høgskolen i Østfold (HiØ).

    — VID står i spennende og viktige prosesser fremover, både med hensyn til ambisjonene om å oppnå universitetsstatus, men også med tanke på omstillingene i helsevesenet generelt, uttaler Jørgensen.

    Rektor Bård Mæland er glad for å få Trine Møgster Jørgensen inn i ledergruppen.

    — Trine er svært motivert for å bli leder ved en verdibasert institusjon som VID, og jeg ser frem til at hun blir en del av min ledergruppe, sier rektoren.

    Trine Møgster Jørgensen er ansatt som ny dekan for Fakultet for helsevitenskap hos VID vitenskapelige høgskole.
  • OsloMet-professor leder ekspertgruppe for Forsvaret

    Joar Hystad

    Forsvarets nye ekspertgruppe som skal gi strategiske råd i utviklingen ev fremtidens digitale forsvar, består blant annet av to kjente skikkelser fra norsk akademia og universitets- og høgskolesektoren.

    Gruppen ledes av professor ved OsloMet og SimulaMet-direktør Olav Lysne, mens NTNU-professor og Årets navn i akademia-vinner Inga Strümke også skal være med på arbeidet.

    Olav Lysne skal lede ekspertgruppen.

    Dette er ett av flere tiltak hvor Forsvaret aktivt søker innsikt og samarbeid fra sivil industri og akademia for å bygge robust digital kapasitet, står det i en pressemelding fra Forsvaret.

    Direktør for Teknologi og IKT i Forsvaret, Bjørn-Tore Markussen, uttaler at Forsvarets operasjoner i økende grad er digitale.

    Ekspertgruppen gir oss tilgang på kunnskap og perspektiver vi ellers ikke ville hatt, og er derfor helt sentral i vårt arbeid fremover, sier Markussen.

    Forsvarssjef Eirik Kristoffersen trekker frem at dette også er en tillitserklæring til norsk teknologimiljø.

    — Et moderne forsvar krever moderne løsninger. At fremstående fagpersoner fra sivilsamfunnet vil bidra til vår utvikling, viser at vi står sammen om å sikre Norges trygghet — også i det digitale rom, sier han.

    Inga Strümke mottar diplom og gratulasjon fra Khronos redaktør Tove Lie, og er Årets navn i akademia
    Inga Strümke er også med i ekspertgruppen.
  • Første jurister ut fra Universitetet i Agder

    Hege Larsen

    De første kullet på 33 juristene er uteksaminert fra master i rettsvitenskap ved Universitetet i Agder.

    De ble tatt opp på masterprogrammet for to år siden, etter at gradsforskriften ble endret og det ble åpnet for at flere universiteter enn Universitetet i Oslo, Universitetet i Bergen og UiT Norges arktiske universitet kunne tilby master i rettsvitenskap.

    I februar 2023 fikk både UiA og Universitetet i Stavanger akkreditering.

    Det var stor søkning til masteren ved UiA, 328 søkere kjempet om totalt 40 plasser.

    – Dette er historisk for hele regionen, og en milepæl i vårt arbeid. Vi er allerede i gang med å øke antall studieplasser til neste opptak, for dette er kompetanse som er ettertraktet, sier instituttleder Ole Dag Rike ved Institutt for rettsvitenskap ved UiA.

    Første kull med jurister ved UiA, her ved avslutningsseremonien 20. juni.
  • Leieprisene steg med fem prosent

    Joar Hystad

    Tall fra Eiendom Norge som kom i forrige uke, viser at leieprisene i de fire største byene økte med 5 prosent i andre kvartal, og hittil i år har økt med 4,8 prosent.

    Det skriver NTB, gjengitt av Utdanningnsnytt.

    De økte leieprisene går særlig utover studentene, mener leder i Norsk studentorganisasjon (NSO), Kaja Ingdal Hovdenak.

    — Det er bekymringsfullt at prisene på leiemarkedet fortsetter å galoppere oppover. Utviklingen går i helt feil vei, dette rammer spesielt oss studenter hardt, sier studentlederen.

    Tall fra Studentindeksen i fjor, viste at fulltidsstudenter uten ekstra inntekt kun hadde 2126 kroner igjen hver måned til leieutgifter.

    — Med en allerede presset studentøkonomi havner de som ikke får hjelp hjemmefra, bakerst i køen, både økonomisk og faglig. For å sikre lik tilgang til utdanning må det bygges enda flere studentboliger, sier Kaja Ingdal Hovdenak.

    Forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap) minner om at 5000 studentboliger er under bygging, og at regjeringen nylig har gitt tilsagn om ytterligere 3050 nye boliger.

    Leiemarkedsundersøkelsen fra 2024 viser at gjennomsnittlig leie for en 1-roms i hele landet er på 8400 kroner per måned, mens gjennomsnittlig leie for en tilsvarende studenthybel er på 5902 kroner, opplyser Kunnskapsdepartementet.

    Kaja Ingdal Hovdenak, leder i Norsk studentorganisasjon.
  • Tirsdag går fristen for å endre rekkefølge ut

    Joar Hystad

    Tirsdag 1. juli går fristen ut for å endre prioriteringer på Samordna opptak, melder NTB.

    142.000 har søk opptak til høyere utdanning gjennom Samordna opptak i år. 1. juli er siste dag for endring av prioriteringer på søknader til høyere utdanning.

    1. juli er også siste frist for å laste opp dokumentasjon.

    Forrige uke skrev Khrono om at 16 studier trekkes fra årets samordna opptak. I mai skrev Khrono om at 383 av disse studietilbudene gjennom Samordna opptak har færre enn én førstevalgssøker per studieplass.

    Etter at søknadsfristen gikk ut 15. april i år, skrev Khrono at det er medisin, sykepleie og juss som ser ut til å være de mest populære studieretningene blant norske studenter i 2025.

  • Skoie ny leder av publiserings­utvalg

    Hege Larsen

    Professor Mathilde Skoie ved Universitetet i Oslo er utnevnt som ny leder av Det nasjonale publiseringsutvalget.

    Det er Direktorat for høyere utdanning og kompetanse som utnevner, og utnevnelsen gjelder for perioden 1.august 2025 – 31. juli 2029.

    Skoie er professor i latin, og har vært prodekan for forskning og forskerutdanning ved Det humanistiske fakultet ved UiO siden 2019.

    Skoie etterfølger Tanja Storsul, som er prorektor for FoU ved OsloMet.

    Professor Mathilde Skoie ved Universitetet i Oslo.
  • Nye ledere for sykepleiestudentene

    Elise Lystad

    Norsk sykepleieforbund (NSF) Student har valgt nye ledere.

    Ny leder er Henriette Karlsen Brenna. Hun var fra før studentnestleder, og er ferdigutdannet sykepleier fra UiT Norges arktiske universitet. Martine Bratberg Sand er ny nestleder, og hun har utdannet seg ved Nord universitet.

    – Vi står i en viktig kamp for å sikre kvaliteten i sykepleierfaget og for studentenes rettigheter og studiets kår. Nå gleder vi oss til å ta fatt på en ny periode sammen med et veldig bra og engasjert styre, sier Brenna i en pressemelding.

    Til venstre Martine Bratberg Sand, ny nestleder, sammen med ny leder i NSF Student Henriette Karlsen Brenna.
  • Sju nye meritterte undervisere

    Elise Lystad

    Ved Universitetet i Sørøst-Norge (USN) har sju nye ansatte fått status som meritterte undervisere.

    I følge universitetet er en merittert underviser noen som utpreger seg med gjennomgående søkelys på studentenes læring i all sin undervisningsvirksomhet. Det er en underviser som gjør en innsats utover det ordinære og videreutvikler egen undervisning på en systematisk måte.

    Disse sju er valgt ut:

    • Magnus Hontvedt, underviser i pedagogikk
    • Ragnhild Laird Iversen, underviser i religion og samfunn
    • Susann Gjerde, underviser i ledelse
    • Audhild Norendal, underviser i norsk og formidling
    • Jon Hovland Honerud, underviser i etikk, samfunnsansvar, organisering og ledelse
    • Johan Ludvik Lund, underviser i idrettsfag og pedagogikk
    • Karina Hjelmervik, underviser i anvendt matematikk

    Ved USN har nå 30 vitenskapelige ansatte fått status som merittert underviser. I fjor var det fire personer som ble utnevnt.

    Øverste rad fra venstre: Magnus Hontvedt, Ragnhild Laird Iversen, Susann Gjerde, Audhild Norendal. Nederste rad fra venstre: Jon Hovland Honerud, Johan Ludvik Lund, Karina Hjelmervik.
  • Øyvind Østerud er død

    Elise Lystad

    Professor Øyvind Østerud er død, melder NTB. Han ble 81 år gammel.

    Østerud var professor ved Universitetet i Oslo (UiO) og var en viktig skikkelse for samfunnsvitenskapen. Han skrev blant annet flere innføringsbøker i statsvitenskap. I tillegg var han medlem av Det Norske Videnskaps-Akademi fra 1995, og satt som visepreses og preses mellom 2008 og 2011.

    Han var også styreleder ved Fridtjof Nansens institutt (FNI) fra 2014 til 2020. Før det var han styremedlem fra 2011 til 2014.

    – Vi ved FNI vil savne ham og minnes ham som en god kollega og leder, skriver direktør ved Fridtjof Nansens institutt, Iver B. Neumann, på instituttets nettside.

    Øyvind Østerud døde 81 år gammel.
  • Kina-senter flyttar frå UiO

    Njord V. Svendsen

    Etter fem år med base ved Universitetet i Oslo (UiO) stenger Fudan-europeisk senter for kinastudier kontoret og ser seg om etter ein annan vert, melder Uniforum.

    Det kinesiske Fudan-universitets europasenter vart først etablert ved Københavns universitet i 2013, og skulle vere ei plattform for å fremje akademisk samarbeid mellom Kina og Europa, ifølgje UiO.

    Då senteret brått pakka saman i København i 2020, var det etter avsløringar i dansk presse om dansk-kinesisk forskarsamarbeid der teknologi var blitt utvikla og tatt i bruk til menneskerettsstridig overvaking av minoritetar.

    Etter at det vart kjent at senteret skulle flytte til Oslo, vekte det reaksjonar frå mellom anna kinaekspert Harald Bøckman som i Khrono kalla senteret for eit «brohode for kinesisk propaganda».

    Leiar for Fudan-senteret, Chunrong Liu, seier til Uniforum at han er glad for støtta frå UiO.

    — Når alt kjem til alt, så må forskinga vår bli driven av forskarar og bli eigd av forskarane og vere til fordel for forskarane, seier han.

    I 2026 skal senteret flytte til eit anna europeisk universitet, ifølgje Uniforum.

    – Vi veit enno ikkje kva land vi skal flytte til, seier Liu.

  • Ny studiedirektør i Volda

    Hilde Kristin Strand

    Jan Terje Eidset er tilsett som ny studiedirektør ved Høgskulen i Volda (HVO). Han tek til i stillinga litt over sommaren 2025. Dette skriv Høgskulen i ei pressemelding.

    Jan Terje Eidset kjem frå ei stilling ved Volda vidaregåande skule.

    Eidset kjem frå stillinga som assisterande rektor og avdelingsleiar for dei kreative utdanningsprogramma ved Volda vidaregåande skule. Han stod på den offentlege søkjarlista til HVO-stillinga i vår.

    Som Khrono har skrive, fekk den førre studiedirektøren ved høgskulen med seg ein sluttpakke då ho sa opp stillinga si. Seniorrådgivar Håkon Bø vart så konstituert som studiedirektør, men stod ikkje på søkjarlista då stillinga vart lyst ut.

    — Me er glade for å få Jan Terje Eidset med på laget, og ser fram til å dra nytte av hans kompetanse og engasjement for utdanning og utvikling, er rektor og direkør ved høgskulen sitert på i pressemeldinga.

    I tillegg til å tilsetja ny studiedirektør, bestemte høgskulestyret i møtet 19. juni at Kjetil Høydal vert konstituert som dekan på Avdeling for kulturfag frå 1. august 2025 til 31. januar 2026.

  • Gir 26,6 millioner til studentgründere

    Elise Lystad

    Initiativet Tilt Student får 26,6 millioner kroner, som markerer starten på en felles satsing ved Universitetet i Bergen (UiB), Høgskulen på Vestlandet (HVL) og Norges Handelshøyskole (NNH), sammen med Vestlandets Innovasjonsselskap.

    — Bergen og Vestlandet skal være et sted hvor unge med skaperkraft ikke bare får utdanning — men muligheten til å være med å bygge fremtidens næringsliv. Vi skal gi dem støtten de trenger på veien, sier Stine Fiksdal, administrerende direktør i Vestlandets Innovasjonsselskap (VIS), i en pressemelding.

    Agenda Vestlandet, som er en stiftelse fra Sparebank Norge, finansierer prosjektet. Målet er at studenter enklere skal kunne utvikle ideer som blir til vekstbedrifter.

    Institusjonene har alle sine tiltak for å øke antall studentgründere. UiB lager en innovasjonspilot, samt kurs for internasjonale studenter. HVL etablerer et makerspace som inkluderer en studentinkubator på Kronstad i Bergen, og de styrker programmet HVL Skape. NHH lanserer to nye tilbud for studenter i sin innovasjonslab i Bergen, som er en intensiv innovasjonssprint og et praksisbasert masterkurs i entreprenørskap og skalering.

    Dette er den største tildelingen som Agenda Vestlandet har gitt noensinne.

    — Dette initiativet representerer et krafttak uten like og et unikt samarbeid mellom akademi, innovasjonsmiljøer og næringsliv. Vi ønsker å bidra til å skape en region som gode hoder trekkes mot, og et miljø der gode ideer får fotfeste og fart, sier Frode Nergaard Fjeldstad, tildelingsansvarlig i Agenda Vestlandet.

    F.v. UiB-studentene Cecilie Efford (UiB-student) og Dorcas Mihio, Katrine Utaaker Segadal (UiB), Øyvind Berge (HVL), Frida Engedahl (HVL), Stine Fiksdal (VIS), Gottfried Greve (UiB), Frode Nergaard Fjeldstad (Agenda Vestlandet) og Bram Timmermans (NHH).
  • Forener krefter for Palestina

    Sveinung Engeland

    Norske universiteter og høgskoler skal samarbeide om gjenoppbyggingen av høyere utdanning og forskning i Palestina.

    Det skjer gjennom Norsk konsortium for palestinsk høyere utdanning (NorPal), som nå er formelt etablert.

    – Situasjonen på Gaza er fryktelig, og de menneskelige lidelsene er ekstreme. Minst 900 studenter og 300 universitetsansatte er drept. Bygninger, utstyr og teknologi er utslettet, sier Monica Rolfsen, prorektor for samfunnsansvar og formidling ved NTNU og styreleder for konsortiet, i en pressemelding.

    Konsortiet skal ikke drive økonomisk bistand, men gå i dialog med norske myndigheter og virkemiddelapparatet om programmer og tiltak, som Scholars at Risk og Students at Risk, andre mobilitetsordninger for studenter og ansatte, og felles forskningsprosjekter. Det kan også bli aktuelt å se på basisfinansiering av universiteter som har studieavgifter som studenter ikke er i stand til å betale slik situasjonen er nå.

    Disse er med i konsortiet: Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo, Høgskolen på Vestlandet, Høgskolen i Østfold, Kunsthøgskolen i Oslo, NMBU, Norges musikkhøgskole, Norsk studentorganisasjon, NTNU, OsloMet, SAIH, Universitetet i Oslo, Universitetet i Stavanger, Universitetet i Sørøst-Norge, UiT Norges arktiske universitet og VID vitenskapelige høyskole.

    Monica Rolfsen er styreleder for konsortiet som skal bidra til gjenoppbyggingen av høyere utdanning i Gaza og andre palestinske områder.
Powered by Labrador CMS