Frykter de må velge mellom forskning og forfall eller rehabilitering og nybygg 17. desember 2025 - 06:46
Kristiania gjør store endringer. Solfrid Lind blir rektor og administrerende direktør 16. desember 2025 - 16:24
Ouriginal fant 98 prosent tekstlikhet. Advokat mener det kun er 0,94 prosent 11. desember 2025 - 12:43
Svarer «langsom professor»: — Ikke mulig å drive toppforskning med norsk arbeidsmoral 10. desember 2025 - 06:55
Politikk Tommel ned for Høyres realfagsstrategi Regjeringspartiene, SV og Rødt avviser Høyres forslag om en realfagssatsing, og peker på at Høyres forrige strategi ikke innfridde.
Varsler Stortinget om skolepengetrøbbel Uforsvarlig, kaller Universitets- og høgskolerådet uklarhetene rundt innføring av studieavgift for internasjonale studenter.
Skepsis til regjeringens «missions» Målrettede samfunnsopppdrag eller «missions» er et godt grep, men regjeringens temaer går ikke helt hjem. Halvferdig og dårlig forankret, mener Akademikerne.
På tide med en wake up-call Stortinget er gjennomgående lite interessert i UH-sektoren. Det bør være på høy tid å gjøre noe med det, skriver Carl-Erik Grimstad.
Etterlyser mer forskning, ikke mindre Temaene i langtidsplanen er gode, men gitt situasjonen i verden burde Norge satse mer på forskning, ikke mindre. Det er gjennomgangstonen i innspill fra ledere i kunnskapssektoren.
Trur situasjonen i Forskingsrådet vil stå att som eit mørkt kapittel Stortingspolitikar frå SV, Freddy André Øvstegård, fryktar at me skal spara oss til fant når det vert kutta på forsking i krisetider.
Rødt-politiker «rett fra gølvet» i barnehagen skal lede Utdanningskomiteen Stortingskomiteens 13 medlemmer er klare: To tidligere statsråder skal være med å styre kunnskapspolitikken.
En av disse topper tabellen Blant medlemmene i Utdannings- og forskningskomiteen skiller det bare fattige ni sekunder mellom førsteplass og andreplass på «taletidtabellen» på Stortinget.
Ap avviser kompromiss-forslag fra H og KrF Dagen før forslaget om arbeidslivsrelevans i finansieringssystemet skal opp i utdannings- og forskningskomiteen, prøvde Høyre og KrF å få Ap med på et kompromiss. De fikk blankt nei.
Nylige artikler
Frykter de må velge mellom forskning og forfall eller rehabilitering og nybygg
Reagerer på at arbeidsgiver ga advarsel for ytringer
Kristiania gjør store endringer. Solfrid Lind blir rektor og administrerende direktør
Muntlig eksamen: KI og quick fix
OsloMet-styret forlenger Akademisk dugnad
Mest leste artikler
Ouriginal fant 98 prosent tekstlikhet. Advokat mener det kun er 0,94 prosent
Svarer «langsom professor»: — Ikke mulig å drive toppforskning med norsk arbeidsmoral
Førsteamanuensis ved UiT får skriftlig advarsel
Benedikte Moltumyr Høgberg er Årets navn i akademia
Forskningsrådet endrer vurderingskritierier og innfører ny karakterskala